Bağdat’ta 8 polis öldürüldü

Bağdat havaalanı yakınlarında bir polis barikatına düzenlenen saldırıda 8 Iraklı polis öldü.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, görgü tanıklarının ifadesine göre, iki araçla polis barikatına doğu yönünden gelen ve ilk araçtan inen 8 ila 10 silahlı kişinin, polislere otomatik tüfek ve el bombalarıyla saldırı düzenledikleri belirtildi.
Açıklamada, barikatı korumak isteyen 8 Irak polisinin saldırıda öldüğü kaydedildi.

TALABANİ’DEN SERT TEPKİ
Öte yandan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim’in oğlu Amer El Hekim’in Amerikan askerlerince bir süre gözaltına alınmasını şiddetle eleştirerek, sorumluların cezalandırılmasını istedi.
Yayımlanan açıklamada, Devlet Başkanı Talabani’nin, “soyu peygambere dayanan ve büyük saygı duyulan El Hekim’in oğlunun başına gelenlerden büyük üzüntü ve şaşkınlık duyduğu” belirtilerek, Amerikan makamlarından bu gözaltının sorumlularını cezalandırmalarını istediği kaydedildi.

EL HEKİM BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Bir süre gözaltında kalan Amer El Hekim de Necef kentinde düzenlediği basın toplantısında, Amerikan askerlerini, kendisini bilinçli olarak gözaltına almak ve kötü davranmakla suçladı.
El Hekim, Amerikalı üst düzey yetkililerin kendisini tutuklamak niyetiyle hareket ettiklerini ve bu yetkililerin bölgedeki personele talimat verdiklerini söyleyerek, “Ellerimi bağladılar, gözlerimi bantladılar, bana kaba ve nezaketsiz davrandılar” diye konuştu.