Bağdat’ta araçlara trafiğe çıkma yasağı

Irak'ın Samara kentindeki türbe saldırısından sonra ülkede başlayan gerginlik nedeniyle başkent Bağdat'ta sokağa çıkma yasağından sonra bugün de araçlara trafiğe çıkma yasağı getirildi.

Yasağın yarın sabaha kadar devam edeceği bildirdi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, bu saatler arasında şehre giriş ve çıkışların yasaklandığını ifade etti.

Bu yasaktan en çok etkilenen Iraklı vatandaşlar ise, Şii ve Sünni diye bir ayırımın olmadığını, bunun dış mihraklar ve Irak’ı yıkmak isteyenler tarafından yapıldığını kaydediyorlar. Bu oyuna gelinmemsi çağrısında bulunan Iraklı vatandaşlar sokağa çıkma yasağının güvenlik açısından olumlu olduğunu ve Irak’a huzur gelmesi için herşeye razı olduklarını vurguluyorlar.

Sünni Iraklı İlyas Abdullah, “daha önce ülkede Sünni ve Şii ayırımı diye birşey bilmediklerini” dile getiriyor. Abdullah görüşlerini, “Biz bir halkız. Aynı topraklarda yaşayıp aynı suyu içiyoruz. Bu bir fitnedir, Irak’a sokulmak isteniyor. İnşallah bu fitne büyümez. Bu sokağa çıkma yasağı güveni sağlamaya yönelikti. Çok sayıda insan zarar gördü sokağa çıkmadığı ve dükkanlarını açmadığı için. Ama yeterki ülkde kargaşa çıkmasın. Ülkeye güven gelsin. Bu bizim isteklerimizden daha önemlidir.” şeklinde ifade ediyor.

Haydar Halid isimli Şii vatandaş ise, “Evde oturmaktan bıktık. 3 gündür evdeyiz. Çocuğumu çıkarıp beraberce dolaşıyorum. Aslında sokağa çıkma yasağı güveni sağlamak için bir önlem. Olup bitenlerden haberimiz pek olmuyor. Aslında kardeşlikten güzel bir şey var mı? Barış içinde yaşamaktan güzel bir şey yoktur. Biz hepimiz Müslümanız. Ben bu fitneye karşıyım. Bu aptalca insanların deyimidir. Sünnü ve Şii diye bir şey yok. Hepimiz aynı Allah’a ve aynı peygambere tabiyiz. Sünni ve Şii diye insanın insanı öldürmesi çok çirkin. Ben Şii’yim, 3 kızım Sünni ile evli. Ne yapayım bu fitne oldu diye bunlar boşanmasın mı? Biz Sünni ve Şiller birbirimize karışmışız. Herkesi sağ duyuya çağırıyorum” sözleriyle günlerdir yaşanan kargaşanın bitmesi gerektiğini ifade ediyor.

1 günlük uygulanacak yasaklama kararının, türbeye yapılan bombalı saldırıdan sonra ülkede meydana gelen çatışmaları önlemek adına alındığı kaydedildi.