Bağdat’taki bombalı saldırılarda 35 kişi öldü (2)

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün düzenlenen bombalı saldırılarda 35 kişi ölürken, 50'den fazlası da yaralandı.

Kentin güneybatısındaki Şurta bölgesinde kurulan bir pazarda bomba yüklü aracı patlatan intihar saldırganı en az 6 kişinin ölümüne neden oldu. Saldırıda 20’den fazla kişi de yaralandı.

Bağdat’ın Sünni mahallesi Azamiye’de yol kenarına yerleştirilen bi bomba polis devriyesinin geçtiği sırada patladıldı. Olayda 2’si sivil 4 kişi öldü, en az 7 kişi yaralandı.

Kerade semtinde düzenlenen bir başka bombalı saldırıda ise 4 sivil yaralandı.

Bağdat’ın 50 kilometre güneyindeki İskenderiye’de yol kenarına yerleştirilen bir bomba bir polisin ölümüne, 2 sivilin yaralanmasına neden oldu.

Bağdat’ın batısındaki Yermük mahallesinde trafiği açmak için havaya ateş açan güvenlik güçleri bir sivilin ağır yaralanmasına neden oldu.

Öte yandan Irak’ta kasım ayında rehin alınan 3 Hıristiyan yardım gönüllüsünün bugün düzenlenen bir operasyonla kurtarıldıkları bildirildi.

Bağdat’taki İngiliz Büyükelçiliği, 2’si Kanadalı ve 1’i İngiliz yardım gönüllülerinin bugün kurtarıldıklarını ve sağlık kontrolünden geçirildiklerini açıkladı.

Büyükelçilik Sözcüsü Lisa Glover; Norman Kember, Harmeet Sooden ve Jim Loney adlı yardım gönüllülerinin, çokuluslu güce bağlı birliklerin operasyonuyla bu sabah erken saatlerde serbest kaldııklarını ifade etti. ABD Ordusu, rehinelerin tutulduğu yerin dün yakalanan bir şüphelinin sorgusu sırasında öğrenildiğini açıkladı. 3 yardım gönüllüsü ile birlikte kaçırılan bir diğer gönüllü Tom Fox’un cesedi 2 hafta önce Bağdat’ta bulunmuştu.