Bağımlılık gördüğünü denemekle başlıyor

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, tüm Türkiye’deki hastaneleri kapsayan, madde bağımlılığıyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptı.

Araştırma sonucunda, “alkol alanların çok eğlendikleri, çekici göründükleri ve arkadaşları arasında çok popüler oldukları gibi mesajlar, çocuk ve ergenleri etkiliyor” denildi. Araştırma sonucunda, madde bağımlılığında televizyonun etkili olduğu tespiti yapılırken, alkol ve sigara reklamlarının çekiciliği, şov programlarında sponsor olmaları, ücretsiz dağıtılan armağanlar, sevilen ve örnek alınan kişilerin sigara ya da alkol kullanmalarının çocuk ve ergenlerde davranış değişikliklerine yol açtığı belirtildi.

ALKOL YÜZDE 31.7

Televizyonlarda alkolün yüzde 31.7 oranında en fazla vurgulanan olgulardan biri olduğu saptandı. Şiddet yüzde 62, suç ise yüzde 48 oranında TV’lerde işlenirken, araştırmaya katılan çocukların yüzde 23.6’sı en çok korku, şiddet ve gerilim filmlerinin kahramanlarına özendiklerini ifade etti. Araştırmaya her gün bir süre TV izlediğini söyleyen 362 çocuk katıldı.