Bağımsız vekil Uras DTP’ye katılmayacağını açıkladı

Bağımsızlardan Ufuk Uras yeni bir sol oluşum için çalıştıklarını belirterek DTP’ye katılmayacağını açıkladı.

DTP, Bağımsız milletvekilleri ile Meclis’te grup kurabilmek için aradığı desteği Diyarbakır milletvekili Akın Birdal’dan buldu. SDP’nin (Sosyalist Demokrasi Partisi) Onursal Genel Başkanı olan Birdal, kendisini Meclis’e DTP oylarının taşıdığını belirterek DTP Grubu’na gireceğini açıkladı. ÖDP’li Ufuk Uras ise yeni bir sol oluşum için çalıştıklarını belirterek DTP’ya katılmayacağını söyledi.

Birdal: Etik değil

Desteklediği 22 bağımsız adayın Meclis’e girmesine rağmen, Hakkari milletvekili Hamit Geylani’nin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği siyaset yasağı nedeniyle Temmuz 2008’e kadar bir siyasi partiye üye olamayacak olması DTP’de grup sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Grup kurmak için gerekli 20 millletvekiline ulaşmak için Akın Birdal ve Ufuk Uras’tan birinin desteğine ihtiyaç duyan DTP’ye yanıt Birdal’dan geldi. Birdal, DTP’ye katılacağını belirtirken isim vermeden Uras’ın tavrını da eleştirdi. Birdal, “DTP’nin oylarıyla ve onların desteğiyle seçildik” dedi.

Uras ise, NTV’ye yaptığı açıklamada, DTP’ye girmeyeceğini belirterek seçimde kendisine destek veren DTP ile gizli bir protokol imzaladığı haberlerini yalanladı. Uras şöyle konuştu: “Bunların kim tarafından ve ne amaçla çıkarıldığını bilmiyorum. Seçimden önce tabii ki DTP’nin desteğini aldım, ama ben sadece DTP’nin değil, sola gönül vermiş bütün insanların ve soldaki bütün renklerin desteğini aldım, bu desteği de inkar edecek değilim.”

DTP’yle geldik

Birdal: DTP’nin oylarıyla ve onların desteğiyle seçildik” Böyle bir risk durumunda (grup kuramama) DTP’yi yalnız bırakmayı etik olarak doğru bulmuyorum. Arkadaşlarımla görüşeceğiz ve ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız.

VATAN