‘Bağımsız yargı eksiksiz demokrasi ile mümkündür’

Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, "Bağımsız yargı, bağımsız savunmayla, bağımsız savunma gerçek hukuk devleti ile, gerçek hukuk devleti ise eksiksiz demokrasi ile mümkündür" dedi.

Törende konuşan Bilecik Barosu başkanı Halime Aynur, bağımsız savunmanın bağımsız yargıda, bağımsız yargının ise gerçek hukuk devletinde ve gerçek hukuk devletinin ise ancak eksiksiz demokrasi ile gerçekleşeceğini söyledi.

Polisevi’nde düzenlenen geceye Vali Musa Çolak, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Yılmaz, Emniyet Müdürü Şuayip Doğanç, İl Jandarma Komutanı Osman Erkol, Ağır Ceza Reisi Nazım Hakan, Baro Başkanı Halime Aynur, yargı mensupları ve avukatlar katıldı.

Bilecik Barosu’nun düzenlediği gecenin açılış konuşmasını Bilecik Barosu Başkanı Halime Aynur yaptı. Aynur, çağdaş hukuk anlayışı içerisinde yargılamanın temel ögesinin savunma olduğunu ve adaletin gerçekleşmesi için büyük önem taşıdığını belirterek, “Hukuk, bireyin meşru savunma hakkının kolektif organizasyonu, bireysel ve toplumsal yaşamın en sağlam güvencesidir. Kuruluş amacı bireysel ve toplumsal yaşamın en yararlı şekilde işletmek olan Devletin bu amacı gerçekleştirmede önde gelen gücü ve olanağı hukuktur. Hukuk devleti de bu güç ve olanağı bireysel ve toplumsal gelişim için kullanan, kendi otoritesini kendi koyduğu hukuk kuralları ile sınırlayan çağdaş devlettir” dedi.

Bağımsız savunmanın bağımsız yargıda, bağımsız yargının ise gerçek hukuk devletinde ve gerçek hukuk devletinin ise ancak eksiksiz demokrasi de bulunabileceğini belirten Halime Aynur, “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak amacı ile eksiksiz demokrasi, gerçek hukuk devleti, bağımsız yargı ve bağımsız savunmayı da hedef olarak almış bulunmaktayız. Adalet duygusunun, insan hak ve özgürlüklerine saygının, haksızlığa- yanlışlığa karşı her güce rağmen direnebilmenin, bazen tek bir bireyin bile hakkını savunabilmek adına kitlelerin tepkisini çekmeyi göze alabilmenin mesleğidir avukatlık” diye konuştu

Bilecik Valisi Musa Çolak ise, savunmasız yargı olmayacağını, hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi için savunmanın güçlenmesi gerektiğini belirterek, “Yargı, yürütme ve yasamadan bağımsızdır. Yargının güvencesi ise avukatlardır” dedi.

Eski hakim olan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, hukukun herkese ve her noktada lazım olabileceğini belirterek, savunma hakkının en kutsal hak olduğunu, herkesin bu hakkı sonuna kadar kullanması gerektiğini ve bu hakkı da ehil insanlar tarafından yerine getirilmesini istedi. Yargının üvey evlat muamelesi gördüğüne de işaret eden Başkan Yağcı, “Siyaset içinde olduğum sürece bunun iyileştirilmesi için mücadele edeceğim” diye konuştu.