“Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” marşlarla başladı

Mitingde Erdoğan'ın konuşması ekrana yansıtıldı, binlerce kişi ıslıklarla protesto etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YOĞUN-

Miting nedeniyle Ankara genelinde Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı 6 bin polis görev yapıyor. Mitingin düzenleneceği Sıhhiye Meydanı sabah erken saatlerden itibaren araç ve yaya trafiğine kapatılarak bomba araması yapıldı.

Daha sonra oluşturulan arama noktalarında, güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, mitinge katılacakların üst aramalarını yaptıktan sonra alana girişlerine izin verdi.

Sıhhiye’deki metro istasyonu girişi de miting nedeniyle kapatıldı.

OYLAMAYI EKRANDAN İZLİYORLAR

Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, TBMM’deki gelişmeleri de ekrandan izlediklerini belirterek, “Biz bu oylamanın Türkiye’yi karanlığa götüreceğine inanıyoruz. Keşke TBMM’de de bir ekran olsaydı ve onlar da bu miting manzarasını görebilselerdi. Şu andayurdun dört bir yanından insanlar akın akın bu eyleme geliyorlar” dedi.

SADECE ATATÜRK POSTERİ VE TÜRK BAYRAĞI VAR

76 sivil toplum örgütü tarafından organize edilen, ”Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen grupların da alana ulaşmasıyla başladı.

Miting için İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden otobüslerle gelen gruplar, sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Kültür Merkezi(AKM) alanında toplanmaya başladılar.

Çoğunluğunu kadın örgütlerinin oluşturduğu 76 sivil toplum kuruluşu temsilci ve üyelerinden oluşan gruplar, AKM alanı başta olmak üzere toplandıkları farklı noktalardan mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanına doğru yürüyüşe geçtiler.

”Askere çuval, kadına türban”, ”Şeriat Orta Çağ’dır”, ”Yargı tarafsız, adalet bağımsız” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan gruplar yol boyunca, ”Türkiye laiktir laik kalacak”, ”Hükümet istifa” ve ”Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız” şeklinde sloganlar attılar.

Miting alanında sadece Türk bayrağı ve Atatürk posterlerinin taşındığı görülürken, katılımcılar arasında kadın ve çocukların çoğunluğu oluşturduğu dikkati çekti.

MARŞLAR OKUNDU

Mitin için tohlanan kalabalık eylemlerine İstiklal Marşı okunduktan sonra saygı duruşunda bulundular. Daha sonra ise Gençlik Marşı okundu.

Miting, düzenleme komitesi adına yapılacak konuşmalarla devam edildi.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASINI ISLIKLADILAR

Türkülerin seslendirildiği miting alanında kürsünün bulunduğu alandaki dev ekrana Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Almanya’daki konuşması yansıtıldı. Bu sırada miting alanını dolduran on binlerce katılımcının Erdoğan’ın konuşmasını ıslıklarla protesto etti.

Sadık Gürbüz’ün ardından sanaçı Faruk Demir de sahne aldı.

“ANASAYA TÜRBANLA ÖRTÜLÜYOR”

76 sivil toplum örgütünün katılımıyla 9 Şubat Cumartesi günü Sıhhiye Meydanı’nda ”Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” düzenlenecek. Türk Tarih Kurumunda düzenlenen basın toplantısında, mitingi düzenleyecek sivil toplum örgütleri adına konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, AK Parti’nin MHP ile anlaşarak, Anayasa’nın 10 ve 42. maddeleriyle Yükseköğretim Yasası’nın 17. maddesinde değişiklik yapılmasına yönelik TBMM’de yasal düzenleme çabası içinde olduğunu belirtti.

Sarıhan, ”Başbakan tarafından Madrid’ten yapılan açıklamayla gündeme oturan türban sorunu, özünde Anayasamızda laiklik ilkesinin korunması ya da bu ilkeden vazgeçilmesi sorunudur” görüşünü savundu. AK Parti’nin, TBMM’deki çoğunluğuyla yasal bir değişikliği gerçekleştirmesinin olanaklı olduğunu ifade eden Sarıhan, ”Ancak, Cumhuriyetimizin kurucu unsurlarından olan ve halk egemenliğinin temelini oluşturan laikliğin ihlali, iktidarın meşruiyetini tartışmalı hale getirecek bir girişimdir” diye konuştu.

Sarıhan, Cumhuriyet devrimlerini korumakta kararlı olan yurttaşların bu değişimi sessizce kabul etmeleri ve muhalefetlerini ifade etmekten kaçınmalarının beklenemeyeceğini kaydederek, üniversiteler, yargı organları, sendikalar, dernekler, meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin, iktidar gibi düşünmediklerini gösteren açıklamalar yaptığını anımsattı. İktidarın bu düşüncelere değer veren bir tutum içinde olmadığını ifade eden Sarıhan, laikliği muhafaza etmeye devam edeceklerini belirtti. Sarıhan, bu çerçevede 9 Şubat Cumartesi günü saat 12.00’de Sıhhiye Meydanı’nda 76 sivil toplum örgütünün katılımıyla ”Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” düzenleyeceklerini bildirdi…