Bağırsak iltihabı olan çocukta ‘crohn’ riski

İnsanlardaki sindirim sistemine, ona bağlı hastalıklara etki yapan ve nedeni henüz bilinmeyen ‘crohn (ileitis)’ hastalığı konusunda uzmanlar dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Ailelerin ihmalkar davranmamasını isteyen doktorlar, çocuklarda aşırı kusma, şiddetli karın ağrıları ve ateşlenme gibi şikayetlerin görülmesi halinde çocukların hastanelere götürülüp muayene ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Hastalık hakkında bilgi veren Samsun Doğum ve Çocuk Bakım Evi Hastanesi Başhekimi Dr. Alaattin Balcı, belirtilen şikayetleri olan çocukların mutlaka muayene edilmesinin faydalı olacağını anlattı. Bağırsak iltihabı tespit edilen çocukların crohn’a yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirten Balcı, “Konu insan sağlığı olduğu için tedbiri elden bırakmamak gerek.” diye konuştu. Son yıllarda bilhassa çocuklarda görülen ve yeni yeni tanınan ‘crohn’ hastalığı, kalınbağırsak, incebağırsak, onikiparmakbağırsağı, mide, yemek borusu, dil ve ağız gibi sindirim sistemlerini etkiliyor. İncebağırsağın iltihaplanması olarak tanımlanan crohn, karın ağrısı ve kilo kaybına neden oluyor. Bulaşıcı olmayan hastalık, alışılmamış besinlerde iltihaba yol açıyor. Gerçekte bir iltihap türü olmamasına karşın bağırsak iltihapları ile benzer belirtiler gösterebilen crohn hastalığı, bebekler ve küçük yaştaki çocukları doğal savunma mekanizmaları erişkinlerinki kadar iyi olmadığı için daha ciddi biçimde etkiliyor. Hastalığın tedavisinde cerrahi bir müdahale söz konusu olmazken, hasta kortizonlarla iyileştirilmeye çalışılıyor. Özel bir diyet yapılması gerekmeyen hastalıkta dokunan gıdalar ise yedirilmiyor. Kanser riski taşımayan crohn hastalığına yakalanan çocukların ise düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor.