Bahar alerjisi kapıda

Bahar, sıcak yüzünü hissettirmeye, ağaçlar çiçek açmaya başladı.

Bahar aylarında hapşırma, gözlerde, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı ile akıntısı ve bazen baş ağrısı belirtileriyle seyreden halk arasındaki adıyla “Saman nezlesi” özellikle alerjik bünyeli kişilerde büyük sıkıntı yaratıyor. Polenlerin yoğun olduğu bu mevsimde artış gösteren hastalık, bazı kişilerde işitme problemlerine, boğaz ağrısına, ses kısıklığına ve öksürüğe yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nesil Keleş, bahar aylarının sıkıntılı hastalığı olan “alerjik rinit”i ve korunma yollarını anlattı…

HAVA KİRLİLİĞİ TETİKLİYOR

“Alerjik rinit” ya da bahar nezlesi, ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Buna neden olan alerjenler çim polenleri, ağaç polenleri ve yabani ot polenleri. Yıl boyu “alerjik rinit”le mücadele edenlerdeki alerjenler ise ev tozu akarı, küf mantarları ve hayvan tüyleri. Diğer taraftan hava kirliliğinin alerji yakınmalarını artırdığını gösteren çalışmalar da var. Bu konuda İstanbul’da yaptığımız bir araştırmada, hava kirliliği olan bölgelerde bu tarz yakınmalarını daha fazla olduğu tespit edilmiştir.”

ALERJİNİN OLUŞUMU

Alerji belirtileri, vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye (antijen) cevap vermesiyle başlıyor. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapıyor. Alerjen ve antikor arasındaki savaş, kana çeşitli kimyasal maddelerin salınmasına neden oluyor. Kana salınan bu kimyasal maddeler, alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına yol açıyor.

SİNÜZİT İLE KARIŞTIRILIYOR

Daha çok çocuk ve gençlerin hastalığı olarak bilinen ‘saman nezlesi’nin teşhisinde hastanın yaşı, hangi ortamlarda şikâyetlerinin arttığı, daha önce hangi ilâçları kullandığı ve özellikle ailesinde alerjisi olan başka kimse olup olmadığının bilinmesi büyük önem taşıyor. Alerji genetik bir hastalık olduğundan, ailede başka bireylerde alerji olması teşhiste yardımcı bir kriter. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanıyor. Muayene sırasında çocuklarda geniz eti, orta kulak iltihabı, erişkin hastalarda kıkırdak eğriliği, burun polipleri veya sinüzit olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Prof. Dr. Keleş, ‘alerjik rinit’ belirtilerinin sıklıkla sinüzit ile karıştırıldığını söylüyor. Bu yüzden bazı ‘alerjik rinit’li hastalar yıllarca sinüzit teşhisi nedeniyle antibiyotik tedavisi görüyor.

TEDAVİ YÖNTEMİ

‘Saman nezlesi’nin tedavisi ve alerjenle karşılaşmanın önlenmesi, ilâç ve aşı yöntemleriyle mümkün. Ancak, öncelikle yapılması gereken alerjenlerden uzak durmak…Tedavide en çok uygulanan bir diğer seçenek ise ilâç tedavisi. Fakat ilâç tedavisi kesildiğinde, alerji belirtileri kısa sürede tekrarlayabiliyor. Bu yüzden alerjik riniti olanların alerji mevsimi başlamadan en az 2 hafta önce ilâç kullanmaya başlamaları gerekiyor. Günümüzde en sık kullanılan ilâçlar antihistaminikler ve steroid spreyler.

AŞI ASTIMDAN KORUYOR

Yapılan araştırmalar aşı tedavisinin yeni alerjilerin gelişmesini önleyebileceği ve hatta çocuklarda astım riskini azaltabileceğini gösteriyor. Ancak, aşı yapılmadan önce alerji testleri yapılıp, şikâyetlere sebep olan alerji etkeninin bulunması şart. Bu yöntemle alerjik belirtilere yol açan maddeler giderek artan dozlarda kişiye uygulanarak, bağışıklığın sağlanması amaçlanıyor. Aşı tedavisi ile enjeksiyonlar önce haftada bir, sonra da ayda bir yapılıyor. Tedavinin taşıdığı riskler nedeniyle bu konuda uzman kişiler tarafından uygulanması gerekiyor.

Alınacak önlemler

Prof. Dr. Nesil Keleş çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için şu tavsiyelerde bulundu.

Klimalardaki filtreleri her ay değiştirin.
Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın.
Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.