‘Bahar allerjisinden korunmak için en etkili yöntem aşı’

Bahar allerjisinin burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık hissi, ciltte kaşıntı ve kabartı gibi belirtilerle oraya çıktığını söyleyen uzmanlar, alerjisi olanları aşı olmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, başta çiçek polenleri olmak üzere bahar allerjisi olanlara aşı yaptırmalarını ya da antihistaminik ilaçlar kullanmalarını öneriyor.
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, alerjisi olan vatandaşları özellikle bahar ayında çiçek ve ağaçlardan çevreye yayılan polenler karşısında rahatsız olmamaları için aşı olmaları gerektiğini söyledi.

İl Müdürü Dr. Yamalı, bahar aylarında Türkiye´de üst solunum yollarının enfeksiyonları ile allerjilerin daha sık gözüktüğünü dikkat çekti.

Allerjinin insan vücuduna çeşitli yollardan giren ve antijen denilen çeşitli maddelere karşı gelişen bir reaksiyon olduğunu dikkat çeken Dr. Yamalı, allerjiye yol açacak etmenleri şöyle sıraladı: “Sigara, hava kirliliği, ailesel yatkınlık, ev tozları, çiçek polenleri, hayvan kılları, aspirin, penisilin gibi bazı ilaçlar, üst solunum yolunun viral enfeksiyonları, baharın gelişiyle yeşillenen bazı ağaç çeşitleri, polenler, bazı çiçekler, çimenler.”

Dr. Yamalı, bahar allerjisinin özellikle burun akıntısı, hapşırma, burunda dolgunluk tıkanıklık hissi, polipler, ciltte kaşıntı, kabartı, döküntü, üst solunum yollarında gıcık tarzında öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade etti.

Dr. Yamalı, bahar allerjisinden korunmak için en güzel yöntemin aşı olduğunu ve bunun yüzde 70 oranında koruma sağladığını vurgulayarak, bu konuda yapılacak tedbirleri şöyle sıraladı:

“Allerjilerde ilk yapılacak kişiyi allerji yapan ortamlardan uzaklaştırmaktır. Allerjenlerin ortaya çıktığı dönemde antihistaminik (anti allerjik) ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bu dönemde yine yüzde 70 oranında koruma sağlayan allerji aşıları yapılabilir. Bu aşı ve ilaçlar allerjenlere karşı bağışıklık sağlayarak kişilerde direnç oluşturabilir. “