Bahar havası seçimden sonra da sürer mi?

Genel seçimlere iki hafta kaldı. Toplumun büyük bir kesiminde seçim heyecanı görülmüyor.

Anlaşılan onlar da, iş dünyası gibi düşünüyor, siyasi ve ekonomik istikrarın bozulmasını istemiyor. Bütün tahmin ve beklentiler 23 Temmuz’da cevabını bulacak.

Seçim ortamında olmamıza rağmen piyasalarda alışılmışın tersine, ilginç bir ‘bahar havası’ yaşanıyor. İstatistik Kurumu, geçen hafta üst üste, birbirinden olumlu ekonomik veriler açıkladı. İlki, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,7’lik milli gelir artışıyla beklentilerin üzerindeki büyüme oldu. Türkiye, 21 çeyrekten beri aralıksız büyüyor. Halkın harcamalarını kıstığı, özel sektörün yatırımlarını beklemeye aldığı bir dönemde beklentilerin oldukça üzerindeki büyümenin mal ve hizmet ihracatındaki ciddi artıştan kaynaklandığı görülüyor. İnşaat da başı çeken sektördü.

İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Mersin’de haziran ayı ihracatının yüzde 17,2’lik artışla 8,9 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Satıcı, “Aylık ihracat ortalama 9 milyara oturdu.” dedi. 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yılın ikinci yarısında geçen yıla göre 5 milyar dolarlık artış yeterli olacak. YTL’nin dolar karşısında değerli olduğu söylenen bir dönemde ihracattaki artış da dikkat çekici. İhracatımızın yüzde 56’sının Avrupa ülkelerine olmasıyla birlikte Euro/dolar paritesinin yükselmesi, ihracat gelirinin artışı açısından avantaj oluşturuyor.

3 Temmuz’da açıklanan haziran ayı tüketici fiyatları (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,24; üretici fiyatları (ÜFE) yüzde 0,11 geriledi. Yıllık TÜFE yüzde 8,4 ile Mart 2005’ten bu yana en düşük seviyesine indi. Bu veriler piyasa beklentilerinin oldukça altında gerçekleşti. Seçime gidilen bir ortamda ekonomik verilerde gözle görülür iyileşmeler olması, AK Parti hükümetinin sıkı mali disipline verdiği önemi gösteriyor. Tabii, yapısal reformların tamamlanmasıyla kırılganlıkların en aza indiği de bir gerçek. Ayrıca, sıkı Maliye politikası ve milli gelirin yüzde 6,5’i oranındaki faiz dışı fazla hedefinden taviz verilemesi de etkili oluyor. Bu olumlu gelişmelerin piyasalarda oluşturduğu ‘bahar havası’ ile geçen hafta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB-100) endeks seans içinde 50 bin 176 puanla tarihi zirvesini test etti. Dolar/YTL fiyatı 1,2910, Euro/YTL’nin de 1,7580 seviyesine kadar geriledi.

Ayrıca, piyasaları olumlu etkileyen bir diğer gelişme de Petkim’in yüzde 51’ine 2 milyar 50 milyon dolarlık teklif edilmesiydi. Cuma günü haftalık kâr satışlarıyla İMKB-100 Endeksi 50 bin puanın hafif altına gerilerken, dolar 1,2940 YTL, Euro ise 1,7620 YTL’den haftayı tamamladı. Anlaşılan bahar havası seçime kadar sürecek.

Seçimin ardından siyasette yaşanacaklarla ilgili şimdilik net bir resim görünmüyor. Anayasa Mahkemesi’nin, Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP’nin, cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili yasa değişikliğinin iptali davasına ‘ret’ kararı vermesi, hukuk ve usul açısından yeni bir ortam oluşturdu. Seçimlerden sonra Meclis’in yeni üyeleri yemin edecek ve ilk iş olarak 10 gün içinde Meclis başkanını seçecek. Ardından 45 gün içinde 60. hükümet kurulacak. Yeni hükümet ve Meclis’in, 30 gün içinde cumhurbaşkanını seçmesi gerektiği söyleniyor. Bu konuda referanduma ihtiyaç olup olmayacağını zaman gösterecek. Bu belirsizlikler sırasında piyasalardaki hava, parçalı bulutluya dönebilir. Ancak, uluslararası piyasalarda likidite daralması olmadığı takdirde içteki siyasi gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır. Para piyasalarının yönünü, yerlilerden ziyade yabancı yatırımcıların belirleyeceğini düşünüyorum.

M. ALİ YILDIRIMTÜRK