Bahar sizi yormasın

Halsizlik, mutsuzluk, uykusuzluk ya da hep uyuma isteği gibi belirtiler yaşıyorsanız, “Bahar Yorgunluğu Sendromu”yla karşı karşıyasınız demektir.

Bahar aylarında halsizlik, uykusuzluk ya da sürekli uyuma ihtiyacı, işe gitmeme isteği, eklem ağrıları, zevk almada azalma, mutsuzluk gibi belirtilerle ortaya çıkan “Bahar Yorgunluğu Sendromu” en çok havadaki negatif elektrik yükünün arttığı büyük kentlerde yaşayan insanlarda gözleniyor. Büyük şehirlerde trafik, sanayi atıkları ve hava kirliliği sebebi ile havada artan negatif yük, insanlarda ileri derecede yorgunluk halsizlik ve gerginliğe yol açıyor. Yine bu aylarda depresyon ve mani gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra, mide ülseri, migren ve “hassas bağırsak sendromu” gibi rahatsızlıkların artığı da kabul edilen bir gerçek.

Bahar yorgunluğu yaşayan kişi yaptığı rutin işlerde dâhi kendini güçsüz hissedebiliyor. Bu durumun kesin sebepleri bilinmemekle birlikte, güneş ışığının geliş açısının artması, canlıların yeni ortama geçişlerindeki adaptasyon sorunları üzerinde duruluyor. Bahar yorgunluğu sendromu, hava şartlarının yavaş yavaş değiştiği ve mevsimsel geçişlerin daha yumuşak olduğu yıllarda daha hafif ve nadiren görülüyor.

Vitamince zengin beslenin

İnternational Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, yorgunluk hastalığından korunmanın ipuçlarını sıraladı.

Bol egzersiz (özellikle yürüyüş) yapın.
Vitamin ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle B, C vitaminleri ile potasyumdan zengin domates, patates ve kayısı gibi yiyecekleri tercih edin.
Bol su için.
Alkolden ve sigaradan uzak durun.
Uyku düzeninize dikkat edin.
İş yoğunluğunuzu azaltın.
Güneşten yararlanabileceğiniz kısa tatiller yapın.
Eğer belirtiler uzun süre devam ederse ve hayatınızı engellemeye başlarsa, profesyonel bir yardım almayı ihmal etmeyin.
Belirtileri…

Uyku ritminde bozulmalar
Uykuya dalma güçlüğü
Hep uyuma isteği
Gerginlik ve isteksizlik
Ani tepki patlamaları
Boğaz ve baş ağrıları
Eklem ağrıları
Enerji azlığı
Konsantrasyon güçlüğü
Bitkinlik, bezginlik
Karar verme güçlüğü