Baharla birlikte zehirli mantarlar da yüzünü göstermeye başladı

Tavşanlı'ya bağlı Dedeler köynde kırlardan topladıkları mantardan yaptıkları yemeği yiyen ailenin 4 ferdi zehirlendi.

Adana’da mahalle pazarından aldığı mahtarı yedikten sonra mide bulantısı ve kusma şikayeti başlayan Gülnemsi Güneş, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındı.

Bunlar son dönemde hastane kayıtlarından yazılı ve görsel medyaya yansıyan haberler. Ortak yönleri ise zehirlenmelerin yenilen mantardan ortaya çıkması.

Baharın gelmesi ve hava sıcaklıklarının 20-22 dereceye ulaşmasıyla orman altı bitki örtüsünde mantarlar da yüzünü göstermeye başladı.

Genellikle ilkbahar ve sonbaharda ağaç oyukları, kırlar ve tarla kenarlarında ortaya çıkan mantarlar beraberlerinde tehlikeyi de getiriyor. Mantarların bilinçsiz toplanıp tüketilmesi durumunda sonu ölüme kadar varan istenmeyen durum ortaya çıkarıyor.

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabay Düzenli, kültür mantarlarından daha yaygın tüketimi olan doğal mantarların bölgesel veri tabanları oluşturularak halkın bilinçlendirilmesini istedi.

Mantarların özellikle sıcaklığın 20-25 dereceye ulaştığı ilkbahar ile sonbaharda ormanaltı örtüsünde ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Düzenli, bu dönemde bölge halkının gelir amacıyla toplayıp sattığı veya yediği mantarın üzücü sonuçlar ortaya çıkardığını söyledi.

Kilosu 15 YTL’ye satılan mantarın kırmızı etten daha değerli olduğunu vurgulayan Düzenli, “Yemek kültürümüzde mantar kullanımı yaygın olmamakla birlikte kültür mantarını belirli bir kesim alıp tüketiyor. Ancak, kırsalda kültür mantarı yerine doğadan toplanan mantarların tüketimi daha yaygın. Böyle olunca zehirlenme, hatta ölüm vakaları da buralarda ortaya çıkıyor.” dedi.

Düzenli, bölgeler bazında orman bölge müdürlükleri, tarım il müdürlükleri ve üniversitelerin çalışması ile mantar haritasının çıkarılarak toplumun dönemsel olarak özellikle zehirli mantarlar konusunda bilgilendirilmeini istedi.

Türkiye’de besin maddesi olarak tüketilen mantarlar yanında, tür olarak sayıları 40 civarında olan ve çeşitli toksik madde içeren mantar bulunuyor. Zehirli mantarların yenmesi durumunda kalp rahatsızlıkları, çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum va dolaşım yetersizliği meydana geliyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre doğadan 40 civarında yenen mantar türü yemeklik olarak toplanıyor. Toplanan bu mantarların içinden 25’e yakını ticarete konu edilip pazarlarda satılıyor ya da ihraç ediliyor. Dünyada da yaklaşık 20 civarında türünün üretimi kültür ortamında yapılıyor.

Mantar konusunda doğru bilinen yanlışlar?

-Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır

-Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır

-Pişirilen mantarın zehiri kaybolur

-Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez

-Kurutulmuş mantar zehirlemez

-Çayırda yetişen mantar zehirlemez

-Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez

-Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir.