Bahattin Uzan davası…

Petkim ihalesi sırasında Başbakanlık Özelliştirme İdaresi'ne verdikleri 10 milyon dolar teminat mektubu ile zimmet suçunu işledikleri ileri sürülen Adabank yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 sanıklı davada karar verildi.

Standart Kimya Petrol ve Doğalgaz San. ve Tic. A.Ş. lehine ve onun varlığında artış meydana getirecek şekilde “Adiyen zimmet” suçunu işledikleri gerekçesiyle Bahattin Uzan’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında 5 yıl 10 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.
Firari oldukları için İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan diğer sanıklar Kemal Uzan ile Yavuz Uzan hakkındaki yargılamanın ise ayrdılmasına karar verildi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, İmar Bankası davasından tutuklu sanıklar Bahattin Uzan, Mustafa Akar ve Tacettin Pak ile tutuksuz sanıklar İhsan Canarslanlar, Okay Öztürk ve Nurettin Sivlim katıldı. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Cenap Ermutlu ile Orhan Atabay ve kırmızı bültenle aranan Kemal Uzan ile Yavuz Uzan ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Akın’ın son savunmalarını sorduğu sanıklardan Bahattin Uzan, zimmet suçunu işlemediğini ileri sürdü. Uzan, Standart Kimya’nın 28 Ocak 2003 tarihinde kurulduğunu ve 4 Şubat 2003 tarihinde ise tüm yetkilerin Kemal Uzan’a geçtiğini söyledi. Sırf Yönetim Kurulu’nda sayıyı tamamlamak amacıyla küçük bir hisse karşılığında şeklen yer aldığını belirten Uzan, “Benim Yönetim Kurulu üyeliğim 5 günlüktür. Gerek teminat mektubu, gerek se bu mektubun veildiği Petkim özelleştirilmesi ile ilgim yoktur. Benim hissem yüzde birdir. 10 milyon dolarlık kredinin bana verilmesi söz konusu olamaz. Suç işleme kastıyla hareket etmedim.” şeklinde konuştu.

Hazır bulunan diğer sanıklar da, suçta kasıtları olmadığını ve zimmet suçunun maddi-manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek suçsuz olduklarını ileri sürdü. Sanık avukatları da, müvekkillerinin beraatlerini talep etti.

Sanıkların son sözlerini söylemelerinden sonra dava karara bağlandı. Mahkeme Başkanı Mustafa Akın, tüm delillerin toplandığını ve ifadelerin alındığını ifade etti.

Kararda, Petkim Petro Kimya Holding A.Ş.’deki kamu paylarının özelleştirilmesi ihalesi için Satandart Kimya Petrol ve Doğalgaz San. ve Tic. A.Ş. lehine Başbakanlık Özelliştirme İdaresi’ne 10 milyon dolar karşılığı 14 milyon 60 bin 730 YTL tutarında teminat mektubundan bahsedildi. Oluşturan mevduat rehininin banka yönetim kurulu kararı ile çözülmesi suretiyle bu bedelin, bankanın TMSF yönetimine geçmesinden sonra teminat mektubunun verildiği, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nce yapılan başvuru üzerine TMSF tarafından ödendiği ve bu bedelin bankanın zararı olarak Türk toplumunun üzerine yıkılması sonucunu doğurduğu ifade edildi. Böylece sanıkların banka dışı 3. kişi olan Standart Kimya Petrol ve Doğalgaz San. ve Tic. A.Ş. lehine ve onun varlığında artış meydana getirecek şekilde “Adiyen zimmet” suçunu iàedikleri kaydedildi.

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Cenap Ermutlu ile Genel Müdür İhsan Canarslanlar hakkında, 4389 sayılı Bankalar Kanunu’nun 22/3. maddesinde belirtilen adiyen zimmet suçunu işledikleri gerekçesiyle 7’şer yıl 10’ar ay hapis cezası verildi. Standart Kimya Yönetim Kurulu üyesi sanık Bahattin Uzan ile Adabank Yönetim Kurulu üyesi Tacettin Pak, Mustafa Akar, Nurettin Sivlim ve Ohan Atabay ile banka krediler müdürü Okay Öztürk hakkında ise bankadaki konumları nedeniyle 5’er yıl 10’ar ay hapis cezası verildi.

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan sanıklar Kemal Uzan ile Yavuz Uzan haklarındaki yargılamanın ise ayrılarak başka bir dosya numarası altında görülmesine karar verildi.