Bahçeli Azerbaycan Klasik Halk Cephesi’ni ağırladı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Azerbaycan Klasik Halk Cephesi Genel Başkanı Mir Mahmut Miralioğlu ile parti genel merkezinde görüştü.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Azerbaycan Klasik Halk Cephesi Genel Başkanı Mir Mahmut Miralioğlu ile parti genel merkezinde görüştü.

        MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman, ziyaretle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Azerbaycan’ın kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinde çok önemli hizmetleri ve emeği bulunan ilk cumhurbaşkanı merhum Ebulfez Elçibey’in kuruluşunu gerçekleştirdiği Halk Cephesi’nin Sayın Genel Başkanı ile Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli yapmış oldukları görüşmelerde ülke ve bölge meseleleri hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunmuşlardır. Özellikle Balkanlarda, Kafkaslar ve Ortadoğu’da yeniden çizilen ve çizilmesi planlanan siyasi ve coğrafi haritaların her iki ülkeyi kapsadığı bir zamanda, bu ziyaretin yapılması memnuniyet verici olarak değerlendirilmiştir.” dedi.

        HOCALI VE DAĞLIK KARABAĞ KONUŞULDU

        Ataman görüşmede ayrıca, Hocalı ve Dağlık Karabağ’ın işgalinin hukuki ve siyasi haksızlığının milletlerarası camia tarafından düzeltilmemesi ve bu meselelere taraflı yaklaşılmasıyla; yerinden, yurdundan bir milyon sürgünün içinde bulunduğu başta beslenme, barınma, sağlık, eğitim dahil olmak üzere her türlü olumsuz şartların konuşulduğunu ve neler yapılabileceğinin tartışıldığını aktardı.

        Büyükataman, ziyarete ilişkin, “250 milyondan fazla nüfusa ve milyonlarca kilometrelik bir alana sahip olan Türk dünyasının kendi arasında, gerçekleştireceği ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel alanındaki işbirliğinden doğabilecek bir ‘Türk Birliği’nin’ hem ülkelerimize ve bölgemize hem de dünya insanlığına barış ve adalet namına çok büyük hizmetler vereceği, bu nedenle Türk milliyetçilerinin bu istikamette kendi aralarında da ortak çalışmalar yapması gerektiği dile getirilmiştir. Azerbaycan’da başlattığı ‘Milli Azadlık Hareketi’ ile Türk milliyetçiliği fikrini İktidara taşıyan o büyük siyaset ve devlet adamının emanetinin ehil ellerde olduğunu görmekten duyulan mutluluk ifade edilmiş, vefatının 13. yıldönümü haftasında yapılan bu görüşmenin son derece önemli ve anlamlı olduğu dile getirilmiştir. Kardeş Klasik Azerbaycan Halk Cephesi ile ilişkilerin MHP için çok önemli olduğu; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sağlıklı ve verimli diyalog için gereken çalışmaların titizlikle yürütüleceği dile getirilmiştir.” bilgisini verdi.