Bahçeli CHP’ye seslendi: Bu hukuka saygısızlıktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

Anamuhalefet partisi ile DSP’nin türban ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıklamasını eleştiren Bahçeli: “Anayasa Mahkemesi’ne yol göstermek hukuka saygısılıktır” dedi.

Bahçeli konuşmasına şöyle devam etti:

“Türban ile ilgili herhangi bir rant elde etmiyoruz. Bunun manevi huzuru var. MHP haksız suçlamalarla karşı karşıya kalmıştır.
MHP’nin temsilcileri soğukkanlıdır. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin huzuru için aynı ruh ve anlayışla hareket edeceğiz. Nazik ve hassas bir döneme giriyoruz. Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ile yeni bir döneme adım atacağız. 3 önemli sürece giriyoruz.

Bugün yürürlükte olan Ek 17. madde kanunla yasaklanan kılık-kıyafetin serbest bırakılacağını öngörmektedir. Burada başın örtülmesi, serbest oluyor yüzün açık kalması; peçe gibi yüzü kapatan kıyafetlere sınırlama getiriyor. Bu maddeler çerçeve çizmiştir. Tartışma ve değerlendirmelerde maddenin doğru anlaşılması gerekmektedir.

CHP ile DSP’nin son değişiklikleri Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerine cevap vermek istiyorum.

Anayasa Mahkemesi’nin düzenlemeleri Anayasa’da belirlenmiştir. Son değişikliklerin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi, mahkemenin inceleme yapması doğal bir süreçtir. Burada yanlış olan konu yüce Mahkeme’nin önüne gelmeden, mahkemenin önceden basında başlatılarak siyasi ve hukuksal bir sonuç çıkartılmasıdır. Anayasa Mahkemesi’ni etki altına almayı, taraflı hale getirmeyi amaçlayan bu tutum ve tavırlar Mahkeme’ye saygısızlıktır. Anayasa Mahkemesi her türlü tartışmanın üzerindedir. Bu konuyu Mahkeme’ye taşıyanları kınıyorum. Anayasa Mahkemesi’ne yol göstermek hukuka saygısılıktır.”