Bahçeli: Hepinizde kral telefonlar var!

MHP Genel Başkanı Bahçeli, İYİ Parti ile ilgili sert yorumlarda bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti ile MHP'liler arasında sosyal medyada yaşanan tartışmalara değindi ve kavga edeceklerine kendisini aramaları gerektiğini niteledi.

Bahçeli, partisinde kalanlar ile İYİ Parti'ye gidenler arasında sosyal medyada yaşanan tartışmalara ilişkin "Hepinizde kral telefonlar var. Orada 240 karakter arasında kavga edeceğinize, bir kere de genel başkanınızı arayın. Ona sorun” dedi. AK Parti ile olası ittifaktan bahseden Bahçeli, MHP'lileri 'Partiye FETÖ'cülerin sızmaması için' uyardı.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün partisinin genel merkezinde il başkanlarıyla bir araya gelerek, AK Parti ile yapılacak olası seçim ittifakı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 3 Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimlerde Meclis açısından her partinin kendi tüzel kimliğini korumak suretiyle, ittifakların olabileceğini söyleyen Bahçeli, 'ittifakta herkesin kendi partisine oy vereceğini, böylece her partinin kendi oy oranının da görülebileceğini' anlattı. Bahçeli, 3 Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimlerde de siyasi partiler arasında ittifakların olabileceğini dile getirdi.

Meclis’te her partinin kendi kimliğini korumak suretiyle ittifaka gidebileceğini kaydeden Bahçeli, önceki seçim dönemlerinde yapılan tek listeli ittifakları da anlatarak, “İttifak olursa, parti tüzel kişiliği korunur. Sandığa giden kişi diyor ki ‘Ben E partisinin mensubuyum, dolayısıyla E partisine oyumu vereceğim, sonra ittifaka oy vereceğim.’ F partisine mensup olan da önce F partisine oyunu verecek, sonra ittifaka. E ve F’nin toplamı ittifakın toplamı kadar olacağı için TBMM’de milletvekilinin dağılımı bu orana göre yapılacak” dedi. Bahçeli böylece her partinin bugün olduğu gibi Meclis’te kendi grubunu kurabileceğini de söyledi.

MHP Lideri’nden il başkanlarına, partililerle istişare toplantılarına başlanması yönünde de talimat geldi. Genel Merkez politikalarının seçmenlere anlatılması gerektiğini ifade eden Bahçeli, partililerinden serinkanlı kalmalarını ve kavganın tarafı olmamalarını istedi. Bahçeli, “18 Mart 2018’de güçlü bir kongre yapacağız. Bu kongrede özellikle küresel güçlere karşı bir mesaj vereceğiz. Hazır olun. Bu zamana kadar MHP’nin söylediği her şey doğru çıktı, bu söylediklerimizin de doğru çıktığı görülecek” dedi. Bahçeli, istişare toplantılarına yöneticiler ile milletvekillerinin de katılacağını açıklarken ayrıca ‘partiye FETÖ’cü sızmalara da engel olunmasını’ istedi.

Bahçeli, toplantıda ayrıca özellikle İYİ Parti’nin kuruluş aşamasından sonra partide kalanlar ile İYİ Parti’ye gidenler arasında sosyal medyada yaşanan sert tartışmalara da değindi. Zaman zaman mahkemeye de taşacak vaziyette tartışmaların yaşanmasının 'ülkücüler arasında kırgınlıklara neden olduğu' gerekçesiyle partililerini uyaran Bahçeli, “Hepinizde kral telefonlar var. Orada 240 karakter arasında kavga edeceğinize, bir kere de Genel Başkanınızı arayın. Ona sorun” dedi.

TRT