Bahçeli kardeşi için açıklama yaptı

Devlet Bahçeli, başörtüsü tartışmaları ile ilgili olarak, "Türkiye Cumhuriyeti’ni ümmetten millete getiren bir çizgi kalkıp tersine mi dönecek böyle şey mi olur?" dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısından sonra gazetecilerin, “MHP’nin milliyetçi çizgiden, ümmetçi çizgiye kaydığı” yönünde açıklamalar olduğuna dair soruları üzerine, “Son günlerde MHP’nin 40 yıla yaklaşan net, berrak, açık düşüncelerini bilmelerine rağmen belli çevrelerin teklini doğrultusunda haksız ve adaletsizce bir suçlama var. Bu o cümleden bir tanesidir. Biz bunların kim olduklarını da biliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’ni ümmetten millete getiren bir çizgi kalkıp tersine mi dönecek. Böyle şey mi olur?” diye konuştu.

Gazetecilerin, “Kız kardeşiniz üniversitede türbana evet düzenlemesine destek vermedi bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki bir başka soru üzerine Bahçeli, bu konuyu gündeme getirenin bir siyasi partinin lideri olduğunu belirtti.

Devlet Bahçeli, şunları söyledi:
“Kardeşimin üniversitede paralel hareket etmesi, rektör yardımcısı olması sebebiyle MHP’nin düşüncesini üniversite yönetimine yansıtması anlamına gelir. Bu nazik konuyu kavrayamayanlar tabiki bundan bir sonuç çıkarmaya çalışacaktır. Doğan grubuna da yeni bir kaynak oluşmuştur.

Zannederim bir hafta da bunu yazarlar…” Bahçeli, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in basında çıkan açıklamalarının hatırlatılması üzerine de bu konuda yorum yapmak istemediğini, cevabı tarihin vereceğini ifade etti.

“Türban konusunda üniversitelerdeki farklı uygulamaları çözecek bir makam yok mu?” sorusuna da MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Zannediyorum Başbakan’a düşer” yanıtını verdi.

BAHÇELİ’NİN PROF. KARDEŞİ’NİN AÇIKLAMASI

Üniversitelerde türbana serbestlik getiren anayasa değişikliğinde MHP, AKP ile birlikte hareket etti. Ancak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kız kardeşi Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semiha Bahçeli, üniversitelerde türbana serbestlik tanınmasını isteyen bildiriye imza atmadı. SDÜ’de toplam 108 öğretim üyesi ‘türbana serbestlik’ isteyen bildiriye imza attı. Bildiriyi imzalayanlar arasında, MHP lideri Bahçeli’nin 13 yıldır SDÜ’de görev yapan kardeşi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semiha Bahçeli yer almadı. Prof. Bahçeli, konuyla ilgili olarak görüş bildirmeyeceğini belirterek, “Hiçbir şekilde karışmıyorum” dedi.

MİLLİYET

Devlet Bahçeli’nin kardeşinin başörtüsü görüşü