Bahçeli Konya’da da hükümete ağır eleştiriler getirdi

Devlet Bahçeli, Konya'da da hükümete ağır eleştiriler getirdi, tek başına iktidar mesajı verdi.

MHP’nin Konya mitingindeyim, meydanda belli bir canlılık var. Bahçeli’nin alana gelişi ikindi sonrasına sarktığı için sıcağın etkisi bir nebze düştü. Her yeri ‘Tek başına iktidar’ sloganı ve kırmızı-yeşil üç hilalli bayraklar süslüyor. Aynı meydanda MHP’nin 99 mitingini de izledim, 2002’dekini de. Rakam ve coşkuya bakarak meydandaki hava için 99’un altında, 2002’nin ise üzerinde diyebilirim.
Konya siyasetinde MHP’nin belli bir ağırlığı var. Şehir merkezine kıyasla köy ve ilçelerde durumu daha iyi. Konya’dan alacağı oy oranı Türkiye ortalamasına etki yapacağı için MHP buraya özel önem veriyor. Konya’da ilk miting MHP’nin… Diğer partiler sandığa daha kısa süre kala görücüye çıkacak.

Sabah erken saatte geldiğimiz Konya’da, partinin Ankara siyasetinde öne çıkan isimlerinden Konya birinci sıra adayı Faruk Bal’la karşılaştık. Halkın seçime ilgisinin azlığından yakındı. Konya’nın tam anlamıyla seçim havasına giremediğini, sokaklarında dolaşırken biz de müşahede ettik. Oysa sandık için son iki hafta geri sayım başladı. Daha önceki seçimlerde caddeler ve sokaklar seçime daha ilgili görüntü içindeydi. Bal, ilgisizliği, nüfusunun büyük bölümünün tarımla meşguliyetine ve sıcağın etkisine bağladı. Bugünler tarım kesimi için hasat mevsimi, tarlada ürün toplanıyor. Bal, ‘Biz MHP olarak esnaf ve tarım kesiminden büyük ilgi görüyoruz. Meydanda sadece biz varız, diğer partilere rastlayamıyoruz, güreşecek rakip bulamıyoruz.’ dedi.

MHP’li Bal, Konya’da MHP’nin seçmene vaatleri arasında seçim beyannamesine de giren Konya Ovası’nı sulama projesinin önemine dikkat çekti. Anavatan ve DYP teşkilatlarında görev yapmış birçok ismin MHP’ye çalıştıklarından söz etti. Konya’da yankı bulan ‘Dindar cumhurbaşkanı seçtirmediler’ söylemine karşılık kendilerinin de ‘Meclis’te başka dindar yok muydu? Muhalefet Abdüllatif Şener’e yeşil ışık yakmıştı’ diye cevap verdiklerini anlattı. Cumhurbaşkanlığı sürecinde iktidarın da, CHP’nin engelleme yönteminin de, Genelkurmay bildirisinin de hatalı olduğunu vurguladı.

Bal’ı bulmuşken gündemin en sıcak konusu, cumhurbaşkanını halkın seçmesine MHP’nin nasıl baktığını sordum. Cumhurbaşkanını halka götürmenin sistemde başka sorunlara neden olacağını söyledi ve parlamenter demokrasinin aksayan yönlerinin revize edilmesini daha doğru bulduklarını belirtti. ‘Sistemde çatallanma olur.’ dedi. Malum, Cumhurbaşkanı Sezer’in cumhurbaşkanı seçilmesinde MHP’nin de oluru var. Bal, Sezer’in 7 yıllık performansını şöyle değerlendirdi: ‘Dürüst kişilikli, kişiliğini makamın işlerine yansıtan, kurallara çok bağlı, bağlılık derecesinde uygulayan bir cumhurbaşkanı. Bunun yansıması olarak parlamenter sistem ve hükümetle çatıştı. Haklı olduğu, aşırıya kaçtığı durumlar oldu.’

Diğer MHP’liler gibi Faruk Bal da MHP’nin CHP ile koalisyon kuracağı söylentilerinden rahatsız. Bunu köşe yazarlarının senaryosu olarak gördüğünü söyledi: ‘Bizim hedefimiz tek başına iktidar, başka seçenek düşünmüyoruz. CHP ile koalisyon fısıltıları çıkarılarak MHP’ye tuzak kuruluyor. Bir yakınlıktan söz edilecekse değişikliği MHP’de değil, CHP’de arayacaksınız, milliyetçiliği onlar yeni söylüyor.’ Ayrıca Bal, seçim sonrasının şartları koalisyona neden olursa CHP’nin AK Parti ile hükümet kuracağını öne sürdü. Miting meydanında bir önceki dönem Konya’dan milletvekili olan Sait Gönen’le karşılaştım, bu kez aday olmadığını; ancak elinden geldiğince MHP için çalıştığını söyledi. CHP ile AK Parti arasında oluşan gerilimli havanın, üçüncü yol olarak gördüğü MHP’nin Meclis’e girmesiyle normalleşeceğini anlattı. MHP lideri Bahçeli, Konya’da da hükümete ağır eleştiriler getirdi, tek başına iktidar mesajı verdi.

MUSTAFA ÜNAL
ZAMAN GAZETESİ
ANKARA TEMSİLCİSİ