Bahçeli’nin 10 Kasım mesajında milli kimlik ve birlik vurgusu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 76. vefat yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 76. vefat yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Bahçeli mesajında milli kimlik ve milli birlik vurgusu yaparak, “Gazi, şimdilerde hedef alınan milli kimliği ve milli birliği istikbal uğruna seferber ederek yıkım ve tahribat ortamından gurur duyacağımız bir devleti inşa etmiştir. Bundan dolayı kendisine çok şey borçlu olduğumuz ve aziz hatırasını yaşatmanın mükellefiyetini üstlendiğimiz çok açık bir hakikattir.” dedi.

Bahçeli, mesajına “Bugün, devletimizin kurucusu, istiklal mücadelemizin lideri aziz Atatürk’ün ebediyete vasıl oluşunun 76. sene-i devriyesini saygı, özlem ve rahmetle yâd ediyoruz.” şeklinde başladı. Gazi Mustafa Kemal’in 57 yıllık ömrüne birçok başarıyı sığdırdığını, bu süre zarfında sayısız ilklere imza attığını, şartlara göre değişmeyen ilke ve ülküleriyle Türk tarihine mühür vurduğunu belirten Bahçeli, “Her kararında, her icraatında, her adımında Türk milletine inanmış, hür ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmezliğini rehber edinmiştir. Atatürk esaret altına alınmakla tehdit edilen ve toprakları paylaşılmak istenen bir milletin mücadele ruhu, kurtuluş umudu, diriliş sembolü olarak sivrilmiştir. Gerek askerlik hizmeti süresince, gerekse de devlet ve siyaset hayatında karamsarlığa uzak durmuş, korkuya kapılmamış, kaybetmeyi düşünmemiş, koyduğu yüksek hedeflerin peşinden ayrılmamıştır. Gazi Mustafa Kemal meşruiyetten, insanlığın evrensel prensiplerinden ve milletimizin tertemiz iradesinden en ufak bir sapma göstermemiş, taviz vermemiştir. Türk tarihinin şahsına yüklediği sorumlulukları ruhen, fikren ve vicdanen gıpta edilecek düzeyde taşımış, sonuçta Türkiye Cumhuriyeti’ni parlak zaferlerin üzerine özveri ve özgüven içinde bina etmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Bahçeli, “Gazi, şimdilerde hedef alınan milli kimliği ve milli birliği istikbal uğruna seferber ederek yıkım ve tahribat ortamından gurur duyacağımız bir devleti inşa etmiştir. Bundan dolayı kendisine çok şey borçlu olduğumuz ve aziz hatırasını yaşatmanın mükellefiyetini üstlendiğimiz çok açık bir hakikattir.” diye ekledi.

10 Kasım için “Şüphesiz ki bir ağlama, dövünme ve yas tutma günü değildir.” ifadelerini kullanan Bahçeli, “Aziz Atatürk’ü daha iyi anlamak, eşsiz hizmetlerini samimiyetle kavramak için 10 Kasım bir fırsat, bir dönüm, bir tazelenme dönemidir. Doğan her fani gibi Atatürk de ölümü tatmıştır. Kaldı ki bu hayatın ve inançlarımızın değişmez kaidesidir. Önemli olan Gazi’nin kutlu emanetlerine sahip çıkmak, büyük mirasına leke sürdürmemek, Türkiye Cumhuriyeti’nin payidarlığına zarar verdirmemektedir. Gazi Mustafa Kemal’in ‘en büyük eserim’ diyerek övdüğü Türkiye Cumhuriyeti’nin sinsi, istismarcı ve art niyetli tutumlara kurban verilmemesi konusunda uyanık ve dikkatli olmak her millet evladının görevi olmalıdır. Bu düşüncelerle aramızdan ayrılışının 76. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadele kahramanlarıyla birlikte aziz şehitlerimizi minnet ve şükran hislerimle anıyor, hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. CİHAN