Bahçeli: Tahriklere gelmeyeceğiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP 8. Olağan Kongresi'ndeki konuşmasında 'Çirkin tahriklere gelmeyeceğiz' diyerek kongredekilere seslendi.

Bahçeli, konuşmasını yapmak üzere kürsüye, ”Devletin başına devlet gelecek” sloganları eşliğinde ve konfetiler arasında geldi.

Devlet Bahçeli, konuşmasına, Atatürk ve silah arkadaşları, bölücülükle mücadele ederken şehit olan güvenlik güçleri ile Alparslan Türkeş’i rahmetle anarak başladı.

Ağır sorunların altında ezilen Türkiye’nin, içine düştüğü ümitsizliğin çaresini, karartılan geleceğin aydınlığını bu kongrede bulacağını ifade eden Bahçeli, salondakilere, ”Milli kararlılık ve kucaklaşma kurultayına hoşgeldiniz” diye seslendi.

Bahçeli, yakın tarihinin en karanlık günlerini yaşayan Türkiye’nin kalbinin bugün burada attığını ifade ederek, yorgun Anadolu’nun, sadece gözü ve kulağı ile değil, yüreğiyle de bu kongreye baktığını söyledi

”Çelikten irade ve inançlı kadroların” bugün burada olduğunu ve milli görev için ayağa kalktığını belirten Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin ebedi başkenti Ankara’da sergilenen bu muhteşem manzaranın, Türkiye’nin onurlu ve aydınlık geleceğinin en büyük güvencesi olduğunu kaydetti.

Bahçeli, ”Türk milletinin yegane ümidi olan MHP’nin, iktidar yürüyüşünde son dönemece girildiğini” savunarak, kongrenin, bu açıdan tarihi dönüm noktası olacağını belirtti. Bahçeli, kongrenin, ”ülkücü ahlaka yakışır ve demokratik olgunluk içinde” geçeceğine olan inancını dile getirdi.

-”GAYRİ MİLLİ ZİHNİYET”-

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinin, üniter, laik ve milli devlet yapısına dayandığına işaret eden Bahçeli, bu yapının, Cumhuriyetin kurucu kahramanları ve kadroları tarafından, çağın ve ötesinin dikkate alındığı mükemmel bir vizyon ile belirlendiğini söyledi.

Bir devlet çatısı altında beraberce yaşayabilmenin kurallarının 1923’de belirlendiğini anımsatan Bahçeli, başkentin Ankara, dilin Türkçe, bayrağın ay-yıldızlı bayrak, milli marşın İstiklal Marşı olduğunun anayasal güvence altına alındığını anlattı.

Bahçeli, Cumhuriyetin 83 yıllık tarihinde, bu ilkeleri benimsemekle zorlanan, reddeden ya da değiştirilmeye çabalayan bedbahtların, zaman zaman beyhude çıkışlarına şahit olunduğunu kaydetti. Bahçeli, bu girişimlerin, millet tarafından lanetlendiğini, bu hezeyan sahiplerinin, hak ettikleri karşılığı gördüğünü belirtti.

Bugün, durumun geçmişten çok farklı olduğunu vurgulayan Bahçeli, malum nifakların, yeni yöntemler ve yeni manevralar geliştirdiğinin anlaşıldığını ifade etti. Bahçeli, bu çevrelerin, kendilerine sağlanan uluslararası himayeleri kullanmasıyla, temel değerlerin her zamankinden daha fazla tahribata başlandığını söyledi.

Küreselleşmenin önemli bir tehdit olduğunu ifade eden Bahçeli, milli varlığa yönelik tehditin bir kolunun da ülkeyi yöneten ”gayri milli zihniyetin” tek başına iktidarı olduğunu savundu.

Bahçeli, ”İktidardaki AKP ile Türkiyemiz kuşatılmakta, milletimiz yargılanmakta, üniter yapı sarsılmakta, değerlerimiz tartışılmakta,tarihimiz sorgulanmakta, beraberliğimiz parçalanmaktadır. Vatanımız, içerden hançerlenmektedir” diye konuştu.

MHP’nin, devlet ile milletin geleceği için dünden daha önemli ve kutsal bir görevle karşı karşı olduğunu kaydeden Bahçeli, Türkiye’nin, her alanda derin buhran içinde çırpındığını öne sürdü.

Bahçeli, başka başkentlerin sunduğu kurtuluş reçetelerinin, Türk milletini bir adım ileri götürmeyeceğini ifade etti. Bahçeli, sorunlarının çözümünde Türkiye merkezli bakılması ve geleceğin Türkçe okunması gerektiğini belirterek, ”Küresel dayatmaların önündeki en önemli engel milli devlet yapısı ve bu yapının temel taşı milliyetçiliktir” dedi.