Bahçeli tek aday ve tek seçici

MHP'nin 8'inci Olağan Büyük Kongresi bugün yapılıyor. Ümit Özdağ'ın kongreye katılmayacağını açıklaması gerginlik endişelerini dağıttı.

Parti, yönetim organlarının seçileceği listelerin oluşturulmasında da ağırlığını hissettirecek. Bahçeli, kırmızı-beyaz renklerin hakim olacağı Atatürk Spor Salonu’na ‘lider geliyor’ müziği eşliğinde içeri girecek. ‘Hareketin Lideri Devlet Bahçeli’, ‘Devletin Başına Devlet Gelecek’ ve ’60’ıncı Hükümet Milliyetçi Hareket’ sloganları eşliğinde yerine oturacak. MHP yönetimi, salona asılacak afişler ile sloganların tam listesini Ülkü Ocakları’na verdi. Salonun iç güvenliğini sağlamak için 500, bahçe ve giriş noktalarında ise en az bin ülkücü gencin görev yapması bekleniyor. Bahçeli, konuşmasında, ‘tek başına iktidar’ vurgusu yapacak. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, “Bahçeli, tek başına iktidar olduğumuzda ‘lider ülke Türkiye’yi nasıl inşa edeceğimizi açıklayacak. Demokrasinin erdemine vurgu yapacak. Kendi kimliğimize ve onurumuza sahip çıkmamız gerektiğini anlatacak. Türkiye için kaçınılmaz olan birlik ve beraberlik mesajı verecek.” dedi.

Ankara Atatürk Spor Salonu’ndaki kongrede bin 174 delege oy kullanacak. Genel başkanın yanı sıra, en üst yönetim organı olan 70 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ile 9 asil, 5 yedekten oluşan Merkez Disiplin Kurulu üyeleri de seçilecek. Alınan bilgiye göre, Bahçeli’nin MYK listesinde, mevcutlardan Engin Tokdemir, Ramazan Mirzaoğlu, Mustafa Mit, Altay Tokat ve Ali Uzunırmak gibi isimlerin aralarında olduğu en az 15 isim yer almayacak. Yönetime, emekli General Erdal Sipahi, Meral Akşener ile Tarım ve Köyişleri eski Müsteşarı Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu’nun girmesi beklenirken, Bahçeli’nin kongreden sonra parti vitrinini de değiştireceği konuşuluyor. Başkanlık Divanı’nda ne ölçüde değişikliğe gidileceği bilinmiyor. Ancak, genel sekreter Cihan Paçacı’nın yerine Bekir Aksoy’un getirileceği ileri sürülüyor. Eski bakan Meral Akşener’in genel başkan yardımcısı yapılması durumunda, vitrinin bayanlara açılması açısından partide bir ilk gerçekleşek. Çoğunluğu DYP’den olmak üzere başka partilerden MHP’ye katılan isimlerin yönetime girmesi ise partinin merkeze açılmasının önemli adımlarından sayılacak.

MHP yönetimi, kongreye büyük önem veriyor. Özellikle Ankara ve ilçelerini uyaran yönetim, her ilden kongreye katılımın olması için teşkilatlara talimat verdi. 700 yerli ve yabancı gazetecinin akredite olduğu kurultayı birçok televizyon canlı olarak yayınlayacak.

Parti yönetimi talepte bulunmadığı için, kongre salonu ve bahçede güvenliği ülkücüler sağlayacak. Polis ise salon dışındaki girişte konuşlanacak. Çoğunluğunu Çevik Kuvvet polislerinin oluşturacağı 3 bin polis görev yapacak. Salona kesinlikle silah sokulmayacak