Bahçeli: Türk düşmanıyla ikiz olamayız!

MHP lideri Bahçeli'den Erdoğan'a gönderme: Baykal’la oluruz ama İmralı canisiyle ruh ikizliğinden utanç duyarız!

MHP lideri Bahçeli, Baykal’la “ruh ikizi” olduğunu söyleyen Erdoğan’a tepki gösterdi: “Baykal’la ve Erdoğan ile ‘ruh ikizi’ olmaya razı olabiliriz. Ama Türk düşmanlarının, İmralı canisinin ruh ikizi olmaktan utanç duyarız.”

Bahçeli, Erdoğan’ın köşe yazarlarına yönelik “gaz vermeyin” sözlerinin 7 yıldır söylediği en isabetli söz olduğunu belirterek, “Ancak sözünün sonunda sarf ettiği basının artık daha özgür olduğuna yönelik iddiası ise tam bir aldatma ve pişkinlikten ibarettir” dedi. Bahçeli, dün partisinin Grup toplantısında şunları söyledi:

Utanırız

Başbakan’ın, Baykal’la ‘ruh ikizi’ olduğumuzu söylemesi kendi yorumu. İllaki ikiz olma hali yakıştırılacaksa; Baykal’la ve Erdoğan ile ‘ruh ikizi’ olmaya razı olabiliriz. Ama bir başbakan olarak Türk düşmanlarının, İmralı canisinin, Peşmerge reislerinin, Müslüman katillerinin, küresel zalimlerin, İslam karşıtlarının, soykırım iddiacılarının, sömürgeci zihniyetlerin ruh ikizi olmaktan utanç duyarız. Allah, bu çürümüşlüğün, rezaletlerin ve alçalmaların ikizlerinden, eş başkanlarından, stratejik ortaklarından korusun.

Başbakanlık Başmüşavirliği sorumluluğunda Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ihdas edildi. MGK uhdesindeki ‘Devlet çapında psikolojik harekâtın planlaması, uygulamaların koordine ve kontrol edilmesi görevi’ bir kanunla 2003’te neden iptal edildi? Kanunla belirlenmiş bu görev yedi yıl sonra neden bir genelgeyle Başbakanlık Başmüşavirine tekrar verildi? Darbe söylentileriyle ilişkilendirilen psikolojik harekât faaliyetlerinin ‘kamu diplomasisi’ adı arkasına gizlenerek yeniden ülke gündemine sokulmasının ve bu maksatla bir koordinatörlük oluşturulmasının gerçek nedenleri neler? Başbakan kaynaklı yurtiçine yönelik bir psikolojik harekât faaliyeti mi var? Başbakana doğrudan bağlı ve telefon dinleme faaliyetleri ile kuşkular uyandıran TİM Başkanlığı ile bu koordinatörlüğün ortak çalışması düşünülüyor mu?

Bazı kanun ve düzenlemeleri darbeye dayanak gösteren Başbakan, “Bunları değiştireceğiz, kaldıracağız” diyerek demokratlığa soyunuyor. Darbenin kanunu mu olur?

Başbakan Erdoğan’ın ‘gaz verdiklerini’ söyledikleri medyaya yönelik ithamlarının ahlaki karşılığı bulunmuyor. Kendisini ikinci Atatürk olarak açıklayanlara, ikinci Fatih olarak ilan edenlere, ‘kimsesizlerin kimi, sessizlerin sesi’ olarak tanımlayanlara suskun kalarak onaylayan Başbakan’ın, şimdi tahrik ettiği yandaş medyanın taleplerini gaz verme olarak yorumlaması içine düştüğü buhranın işareti. Şayet bir dil sürçmesi değilse Başbakan’ın eleştirdiği bu ‘gaz alma’ konusu stratejik bir zihniyet dönüşümüne işaret edecek.

Papağanlar

Ancak, basının artık daha özgür olduğuna yönelik iddiası ise tam bir aldatma ve pişkinlikten ibaret. Devletin resmi yayın kuruluşu da dâhil olmak üzere çok sayıda medya organının doğrudan veya dolaylı olarak hükümetin güdümüne girdiği, 24 saat hükümetin papağanlığını yaptığı, yapmak istemeyenlerin ise baskılara maruz kaldığı biliniyor.

Sansürcü ortam

Böyle bir sansürcü, dayatmacı haber-yorum ortamında Başbakanın basın özgürlüğünden bahsetmesi de, medyanın yapılan iyi şeylere yer vermediğinden söz etmesi de tam bir iki yüzlülük. İkbalini, iaşesini iktidara bağlamış, iradesini hükümete teslim etmiş, itibarını ise medya patronu, ekran yorumcusu, köşe yazarı gibi sıfatlarla ayaklar altına almış çürümüş bir zihniyetin alabildiğine özgür olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Başbakanın basın özgürlüğünden kastı buysa doğrudur ve bu kendisinin eseridir.

EMASYA’nın yeri neyle doldurulacak 

Bahçeli, MHP Başkanlık Divanı’nda da Başbakan Erdoğan’ın EMASYA protokolü ile Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin değiştirileceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Bahçeli, şunları söyledi: “EMASYA protokolünün kaldırılması halinde, devletin Doğu ve Güneydoğu’daki bazı önemli operasyonlarının hukuki dayanağı da kalmamış olacak. EMASYA, OHAL’in kaldırılmasından kaynaklanan boşluğu dolduruyordu. EMASYA kaldırınca yerine ne ikame edilecek? Hükümetin yerine neyi koyacağını görmek gerekir.”