Bahçeli’nin söylemi teröristin özlemi

Terörist başı Öcalan’ın F tipi cezaevine taşınması ile ilgili tartışmaları ve Bahçeli’nin açıklamalarını değerlendiren Cemil Çiçek, "Sayın Genel Başkan’ın söylemi ile terörist başının özlemi örtüşüyor" diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin hafta sonu kongrede yaptığı açıklamada terörist başı Abdullah Öcalan’ın F tipi cezaevine nakledilmesi gerektiği açıklamalarını değerlendirdi.

MHP lider Devlet Bahçeli’yi yeniden Genel Başkan seçilmesi dolayısıyla tebrik eden Cemil Çiçek, Bahçeli’nin yaptığı açıklamaların sağlıklı bilgilere dayandığı kanaatinde olmadığını belirtti. Hükümetin bilgi edinme kanunu çıkardığını hatırlatan Çiçek, “Böylesi önemli konularda açıklama yapmadan önce nezaket gösterip bize sorulsa her türlü bilgiyi veririz ve herkes kendi istediği değerlendirmeyi yapar” dedi.

Çiçek, bu tür eksik bilgiye dayalı açıklamaların kamuoyunda tartışıldığında yanlış anlaşılmalara ve gerginliklere sebebiyet verdiğini belirterek, “Sayın Genel Başkan’ın (Devlet Bahçeli) söylemi ile terörist başının özlemi örtüşüyor, çünkü terörist başı da orada kalmaktan rahatsız. Avukatları aracılığıyla ya da başka türlü burada tecrit yapılıyor tarzında AB makamlarına da başvuruda bulunuyorlar. Oradan başka cezaevlerine nakledilmesi konusunda talepleri var. O taleple kongredeki söylem üst üste örtüşmüş oluyor. O doğru değildir. Çünkü onun orada kalması 57. hükümetin bir kararıdır. Devlet kararıdır. Dolayısıyla AK Parti iktidarı döneminde alınmış bir karar değildir” diye konuştu.

Çiçek, Öcalan’ın İmralı’da kalması kararını 57. hükümetin aldığını ve o kararın gerekçesini de bir an evvel o kararda imzası bulunan ve o kararı verenlerin açıklaması gerektiğini ifade etti. Çiçek sözlerine şu şekilde devam etti: “Dolayısıyla bu konuları böyle tartışmak yarar getirmez. Zaten terör Türkiye’de rahatsız edici bir konudur. Onu her gün tartışma gündeminde dolayısıyla bu konuyu şu veya bu şekilde toplumda bir gerginlik vesilesi yaparız. Tekrar ifade ediyorum terörist başının özlemi ile Bahçeli’nin söylemi üst üste oturmuş bulunuyor. Örtüşüyor.”