Bahçesehir Üniversitesi egitimde Çin ve Güney Kore ile isbirligi yapti

Bahçesehir Üniversitesi’nden yapilan açiklamaya göre Çin’in Pekin kentinde Çin Özel Ögretim Kurumlari Genel Sekreteri Dr. Jiang Bo ile yapilan toplanti sonucunda Çin’den karsilikli ögrenci, ögretmen ve ögretim görevlisi degisimi konusunda anlasmaya varildi. Çin’deki özel ögretim kurumlari ve uluslararasi degisim programlarindan sorumlu olan Dr. Jiang Bo, Bahçesehir heyeti onuruna verdigi ögle yemeginde, Türkiye ile Çin arasinda egitim köprüsünün kurulmasindan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

Heyetin ikinci duragi olan Nanjing’de Xiaouzhuang Üniversitesi’nde Bahçesehir Üniversitesi’nin yaklasik 1 yil önce kurdugu Asya Pasifik Iliskiler ve Yatirimlar Koordinatörlügü ve onun Direktörü Can Çavusoglu’nun çalismalari neticesinde, daha önce iki üniversite arasinda imzalanmis olan karsilikli isbirligi anlasmasi genisletildi. Ögrenci ve ögretim üyesi degisimi, tüm Bahçesehir Ugur Egitim Kurumlari’ni kapsayacak sekilde degistirildi.

Çin ile Türkiye arasindaki egitim ve ticari hizmetleri düzenlemek üzere Çin Türkiye Egitim ve Ticari Iliskiler Merkezi kuruldu. Bu merkez, Bahçesehir Üniversitesi ve Xiaouzhuang Üniversitesi araciligiyla uluslararasi degisimin yani sira ticari iliskilerde de hukuksal ve her türlü destek hizmetlerini verecek. ABD’ye gidecek ögrencilerin SAT sinavina ve Çin üniversitelerine giris sinavina hazirlik kurslari düzenleyecek. TOEFL kurslarini vermek üzere de faaliyet gösterecek.

Bu amaçla Çin Türkiye Egitim ve Ticari Iliskiler Merkezi için Xiaouzhuang Üniversitesi’nin içinde büyük bir yer tahsis edildi. Bu merkezde siniflar, laboratuvarlar, çalisma ofisleri ve bir de kütüphane, olacak.

Imzalanan anlasmada, Çin ve Türkiye tarafinin karsilikli yükümlülükleri, görevleri yani sira mekanlarin hazirlanmasi ve her türlü egitim ve ticari faaliyetlerin baslamasi için 3 aylik bir prosedür süresi öngörüldü.

Imza törenine Çin Hükümeti’ni temsilen Nanjing Egitim Kurulu Baskani, Nanjing Belediye Baskan Yardimcisi, Egitim Müdürleri, ve Nanjing Xiaouzhuang Üniversitesi’nin Rektörü, rektör yardimcilari, Parti Genel Sekreteri ve ögretim üyeleri katildi.

Imza töreninde yapilan konusmalarda, Nanjing Xiaouzhuang Üniversitesi Rektörü Wang Zenong “Iki ülke ve bu iki ülkenin iki önemli kurumu arasinda bu kapsamda bir anlasmanin ilk kez yapilmis olmasindan büyük memnuniyet duyuyorum. Çin’den Türkiye’ye de ögrenci göndermek istiyoruz, Türkiye’den de kendi üniversitemize ögrenci bekliyoruz” dedi.

Bahçesehir Ugur Egitim Kurumlari Baskani Enver Yücel yaptigi konusmada, Çin’de egitimin özellestirme atilimlarini görmekten duydugu memnuniyeti dile getirip Çin’e yatirim yapmaya geldigini, birlikte egitim isbirlikleri yapacaklarini söyledi. Çin Devleti’nin yabanci bir mütesebbisle egitimde ticari isbirligi yapmasinin çok anlamli oldugunu ve bugün atilan bu küçük adimin, yarinin büyük adimlarinin bir ilki oldugunu söyledi. Bahçesehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum da bundan 30 yil önce “Çin Uyaniyor” diye bir kitap okudugunu, bugün Çin’in gerçekten uyanmis oldugunu, uyanmakla kalmayip dünyanin büyük bir devi haline geldiklerini gördügünü söyledi. Bahçesehir Üniversitesi’nde okuyan 3 Çinli ögrenci oldugunu, bu anlasma ile bu sayinin çok daha fazla artacagindan emin oldugunu ve iki ülke arasinda böyle bir egitim ve kültür köprüsü olusturuyor olmaktan memnuniyet duydugunu söyledi. Batum, Türkiye’de egitimin ABD’den daha ucuz oldugunu, ABD’ye gönderecekleri ögrenciler yerine ayni egitimi daha iyi kosullarla Bahçesehir Üniversitesi’nde ve Türkiye’de alabileceklerinden emin olmalarini isediklerini söyledi.

Bahçesehir Üniversitesi’nin üçüncü duragi Güney Kore oldu. Burada, 3 boyutlu animasyon ve dijital gazetecilik alanlarinda dünyanin önde gelen üniversitelerinden olan Kyung Sung Üniversitesi ile de bir anlasma imzalandi. Bu anlasma çerçevesinde Bahçesehir Üniversitesi’nin burada da bir merkez kurmasi teklifi kabul gördü. Iki üniversite arasinda ögrenci ve ögretmen degisimi programlarinin yani sira, Bahçesehir Üniversitesi’nde animasyon üzerine çalismalar yapilmasi ile ilgili destek verilecek.

Güney Kore’nin en büyük ve önde gelen üniversitelerinden olan Myongji Üniversitesi ile de ögrenci ve ögretmen degisimi, ortak seminer programlari, ortak yüksek lisans programlarini içeren bir anlasma imzalandi.