Bakan açıkladı: Derbide olay çıkaran yandı

Kılıç, hafta sonu Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak maçta olay çıkaranlara karşı yasaları uygulayacaklarını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, hafta sonu Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak maçta olay çıkaranlara karşı yasaları uygulayacaklarını söyledi.

Bakan Kılıç, "Sahada taşkınlık yapan, sahaya yabancı madde atan, söylemek istemezdim ama, centilmenlik dışı hareketlerde bulunan seyirciler, ben ümit ediyorum olmayacak bu derbide ama olursa, kanunların bize verdiği yetkileri sonuna kadar kullanmaya biz karalıyız." dedi. Bakan Kılıç, milli takımın olumsuz sonuçlar alması konusunda ise, "Biraz öz eleştiri yapmamız gerekiyor tabi ki" yorumunda bulundu.

Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan devam eden Timsah Arena Stadı'nı gezdi. Belediye Başkanı Recep Altepe ve yetkililerden bilgi alan Kılıç, direksiz yapılan stadı çok beğendiğini kaydetti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıç, Timsah Arena'daki çalışmalardan, mimariden, mühendislikten, TOKİ ile yapılan statlarda yararlanabileceklerini ifade etti. Bakan Kılıç, Timsah Arena'nın Mart ayı sonunda açılacağı müjdesini verdi.

ÜLKE GENELİNDE 25 STADYUMUN İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Türkiye genelinde inşaatı devam eden 25 kadar stat olduğunu belirten Kılıç, şu bilgileri verdi: "Samsun var, Trabzon var, Konya bitti, Mersin kullanımda. İnşaatlarımız tüm hızıyla devam ediyor. Samsun ve Trabzon stadını da önümüzdeki yıl bitirebileceğiz gibi görünüyor, şuan aksama yok. Kocaeli de 3 hafta önce temelini attık. Şuan tribün temelleri yükseldi. Çeşitli yerlerde inşaatlar sürecek. Tahmin ediyorum 2 sene içinde bütün inşaatların neredeyse hepsi tamamlanmış olur. Yeni projelerde var. Ama her yerde aynı proje uygulanmaz. Buradaki 45 bin kişilik stadı alıp aynısını başka bir ilimize yapamayız. İlla stadyum gerekmez, başka spor yatırımları olur. Belli yerlerde belli branşlarda uzmanlaşmamız gerekiyor. Konya'da bisiklet, Kocaeli'nde Kano gibi."

"400 BİN ELEKTRONİK BİLET SATILDI"

Bir gazetecinin, statlar yapılmasına karşın Passolig uygulaması nedeniyle taraftarın stadyumlara gelmediğini hatırlatması üzerine Bakan Kılıç, şunları dile getirdi:

"Stadyuma gelen taraftar oranında ciddi bir yükseliş var. Son aldığım Federasyondan bilgiye göre, şuanda e- bilet konusunda 400 bin rakamı geçilmiş, satış açısından söylüyorum. Kulüpler bazında daha az satan kulüp de daha fazla satan kulüp de var. Ama bazı kulüplerde stada gelen seyirci ile satılan bilet arasında fark var. İsim vermeyeceğim ama 50 bin elektronik bilet sana bir kulübün, o haftaki maçında 10 bin kişi seyirci varsa o zaman o başka şeyden alakalı olabilir, stada gelinmemesi. Bunların da irdelenmesi gerekir. Bizim en önemli çalışmalarımızdan birisi spordaki şiddeti engellememiz, bundan hepimiz rahatsızız. Bunun sebeplerini araştırıyoruz, konuşuyoruz. Ama söylem olarak ortaya çıktığımız bir şey var şiddete karşıyız. Bunun için de yapmamız gereken şeyler var. Elektronik bilet bunlardan birisi. Futbol Federasyonu yeni disiplin yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaptı. Bunlarla alakalı bu sezon nasıl olacak onu göreceğiz. Ben basınımızdan da destek rica ediyorum. Sorunu çözmek için yapılacak çalışmalara hep beraber bakmamız gerekiyor. Bu süreç devam ediyor. Önümüzdeki zaman içinde tribünler artık ailelerin beraber geldiği yerler olacak."

"MİLLİ TAKIM KONUSUNDA BİRAZ ÖZELEŞTİRİ YAPMAMIZ LAZIM"

Bakan Kılıç, Milli Takımın aldığı başarısız sonuçların hatırlatılması üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bizim beklediğimiz, ümit ettiğimiz sonuçları almadık. Gönül isterdi ki çok daha başarılı sonuçlarla dönelim. Ancak bu konuda teknik heyetimizin, federasyonumuzun, sporcularımızın herkesin, neden böyle bir sonuç alındığı konusunda çalışma yaptığı kanaatindeyim. Şunu da söylemem lazım. Biraz özeleştiri yapmamız gerekiyor tabiki, bu sonuçları aldığımıza göre. Özeleştiriden kastım şu, sahadaki oynanan futbolun istediğimiz seviyede olmadığını görüyoruz. Burada tek bir unsuru ayırmanın anlamı yok. Burada toplu bir eksiklik var demek ki. Herkesin elini taşın altına koyması gerekir diye düşünüyorum. Futbolcularımızın da teknik kadrolarımızın da sorumluluğu var. Teknik kadro derken sadece milli takım teknik kadrosundan bahsetmiyorum, kulüplerimizin de sorumluluğu var. Çünkü orada oynayan oyuncular geliyor. İnanıyorum ki en kısa sürede, soğuk kanılılıkla bir analiz yapılarak, eksiğin nerede olduğu, nasıl geliştirileceği müzakere edilerek daha başarılı bir yola gideriz. Ama başarı kolay gelmiyor. Yoğun bir çalışmanın, fedakarlığın sonucunda başarıya ulaşılıyor."

DERBİ YORUMU

Bakan Akif Çağatay Kılıç, hafta sonu ligin 6. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbi maçla ilgili ise şunları söyledi: "İki güzide kulübümüzün maçı var. Bir kere futbol açısından sahada ümit ediyorum sadece sportif bir mücadele olacak. Sporun dışında, fair-playin dışında sahada bir şeyin yaşanmamasını ümit ediyorum. Teknik kadroların, yöneticilerin, sporcuların bu maç öncesi birbirlerine karşı olan dostluğu hatırlamalarını rica ediyorum. Çünkü birlikteliğimiz olduğu zaman başarı elde ediyoruz. Müsabakayı takip edecek olan taraftarlardan da beklentimiz, ricamız, tüm ülke olarak da ihtiyacımız olan şey tribünlerde takımlar desteklenecek ama herhangi bir olumsuz şeye müsaade edilmemesi konusunda ben taraftarlarımıza, futbol camiamıza çağrıda bulunmak istiyorum."

"OLAY ÇIKARTANA CEZALARI UYGULAYACAĞIZ"

Ceza uyarısında da bulunan Bakan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sahada taşkınlık yapan, sahaya yabancı madde atan, söylemek istemezdim ama, centinmenlik dışı hareketlerde bulunan seyirciler, ben ümit ediyorum olmayacak bu derbide ama olursa, kanunların bize verdiği yetkileri sonuna kadar kullanmaya biz karalıyız. Şunu iyi bilelim, statlarımızı, sporumuzu terörize edenlerin o statlarda işi yoktur. Sahaya, sahadaki herhangi bir kişiyi, sporcu, basın mensubu, top toplayıcı, emniyet mensubu, özel güvenlik mensubu, yönetici, hakemlerin zarar görmesine yol açacak hareketlerde bulunan, yabancı maddeyi atan, statlarımızdan ve sporumuzdan geri dursun. Bunun artık aması, şöyleydi, şundan dolayı oldu yok. Tek şey, statlarımızda spor alanlarımızda şiddete, olumsuz sözlere yer yoktur. Bunun en başta sıkıntısını çekenler top koşturan sporcular ve hakemler. Bizim bunu artık hiçbir şekilde prim vermeden dile getirmemiz lazım. Diyoruz ki başarı elde edeceğiz, uluslar arası alanda mücadele edeceğiz. Ama mücadele için bütün bu unsurların biraraya gelmesi lazım. Ben inanıyorum ki derbiye yakışır, ki Galatasaray Fenerbahçe derbileri dünyanın en önemli derbilerinden gösteriler. Uluslar arası yoğun bir takip de söz konusu. Ülkemizin temsili açısından vatandaşlarımızın, futbolcu kardeşlerimizin ve yöneticilerimizin çok dikkatli olacağına inanıyorum. Sahada futbol tabiri ile kim isterse, kim çok çalışırsa onun kazanmasını temenni ediyorum. Üç ihtimal var ama futbol centilmenliği kazansın