Bakan Akdag doktorsuzluga çare buldu

BATMAN - Batman'da bir takim incelemelerde bulunup açilislara katilan Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye'de hekim sayisinin az olduguna isaret ederek, hekim sayisini arttirmak için yeni Tip Fakültelerinin açilmasi gerektigini ifade etti.

Batman Valiligi’nde resmi törenle karsilanan Akdag, Vali Haluk Imga’nin makam odasinda basina bilgi verdi.

Dogu ve Güneydogu’da yasanan doktor sikintisinin hekim yetersizliginden kaynaklandigini ileri süren Akdag, Türkiye’nin Dünya Saglik Örgütü’nün Avrupa bölgesi dedigi 52 ülke içinde hekim sayisi itibari ile 52. oldugunu ifade etti. Yillarca hekim sayisi fazla gösterilerek vatandasin yaniltildigini ileri süren Akdag, “Hekim sayisini artirmak için sözlesmeli sistem getirdik. Bu sistemle çalisan uzmanlar 8- 10 milyar lira maas aliyorlar. Buna ragmen hekimleri bölgeye getirmekte zorlaniyoruz. Hekimler sayilari az oldugu için daha cazip gelen yerlere gidiyorlar.” dedi.

Sorunu asmak için hekim sayisini artirmak gerektigine isaret eden Akdag, sözlerini söyle sürdürdü: “Yilarca hekim sayisi yüksek gösterildi. Yeterince hekim yetistirilmedi. Tip fakültelerinin kapasitesini artirarak ve gerekirse yeni tip fakülteleri açarak hekim sayisini arttirmaliyiz.”

BEBEK VE ANNE ÖLÜMLERI DIGER ILLERE GÖRE DAHA YÜKSEK

Yarim yüzyildir saglik hizmetlerinden en az faydalanan 5 ve 6. bölgede bulunan 26 ilin tamaminin Dogu ve Güneydogu bölgesinde olduguna isaret eden Akdag, “Saglik göstergelerinde bu bölgelerdeki sehirler yarim yüz yildir saglik yatirimlari ve saglik personel açisindan geride kalmistir. Bu sonucunda da bebek ve anne ölümleri diger bölgelere daha yogunluktadir. Bu nedenle iktidara geldigimizden beri Dogu ve Güneydogu illerimize daha büyük ihtimam gösteriyoruz.” seklinde konustu.

Valilik ziyaretinin ardindan saglik ocagi, Hatemoglu giyim magazasi ve eczacilar odasinin yeni hizmet binasinin açilislarina katilan Akdag’a Batman Valiligi’nce yöreye özgü el dokumasi kilim ve Hasankeyf figürlü tabak hediye edildi.

Yarin yapimi devam eden bölge hastanesinde incelemede bulunacak Akdag, karayoluyla Batman’dan ayrilacak.