‘Bakan Akdağ istifa edecek misin?’

Anavatan Partisi Kars Milletvekili Selami Yiğit, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, kuş gribinden ölümler nedeniyle istifa edip etmeyeceğini sordu.

Kızıksa’da ortaya çıkan kuş gribinin ardından, diğer bölgelerde de göç takvimine bağlı salgınlar olabileceğine ilişkin tespit ve uyarıların neden yapılmadığını sordu.Kuş gribinin insanlara da bulaşabileceği gerçeği karşısında, yeterli uzman personel, laboratuvar ve araç-gerecin olup olmadığını soran Yiğit, insanda kuş gribinin görüldüğü ilk yer olan Aralık ve Doğubeyazıt ilçelerinin de içinde yer aldığı bölgede, asıl göç dalgasının Şubat’ta başlayacağı uyarıları karşısında, ne gibi ek tedbirler alındığını öğrenmek istedi.

Selami Yiğit, önergesinde şu sorulara yer verdi: ”3 çocuğunu kaybeden Koçyiğit ailesinin ilk test sonuçları için negatif raporu veren Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü sorumluları hakkında ne gibi işlem yapıldı? Negatif raporu verilmesinin ardından hacca giden Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanı Turan Aslan’ın, Şişli Eftal Hastanesi’ne atanmasının gerekçesi nedir? Toplum sağlığı açısından, özellikle riskli bölgelerde kanatlı hayvanların itlafı sonucu ortaya çıkabilecek zaafları nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz? Kuş gribi salgınının ekonomi ve turizmi olumsuz etkilememesi için ilgili bakanlıklarla birlikte ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz? Kuş gribi salgınının, göç yolları üzerinde bulunan Türkiye’de, halk ve hayvan sağlığı açısından ciddi ve sürekli bir tehdit oluşturduğu ortadayken, zamanında alınmayan önlemler nedeniyle dört çocuğumuzun ölmesinden sorumluluk duyuyor musunuz; istifayı düşünüyor musunuz?”