Bakan Akdag Malatya’daki olay için açiklama yapti

MALATYA - Saglik Bakani Recep Akdag, olayin üzerine en hizli bir sekilde gidildigini ve sorumlularla ilgili gerek adli gerekse idari sorusturmanin baslatildigini kaydetti.

Çocuk yuvasinda yasanan olaylarla ilgili olarak toplumumuzda hakli ve ciddi bir hassasiyet ortaya çiktiginin altini çizen Bakan Akdag, “Mesele ortaya çikarildigindan su ana kadar olayin üzerine Valilgimiz ilgili Genel Müdürlügümüz hassasiyetle gitmis ve gerekenler yapilmis durumdadir. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan (SHÇEK) sorumlu bakanimizi yurt disinda olmasina ragmen gerekli talimatlari vermis ve hem adli hem de idari kovusturma baslamistir. Yöneticilerle ilgili açiga alma islemleri gerçeklestirilmistir. Olaydan birinci derecede sorumlu olanlarla ilgili adli kosuturmada 2 kisi tutuklu olarak yargilaniyor.”

Beraberinde Izmir Milletvekil ve Genel Baskan Yardimcisi Nüket Hotar Göksel, Saglik Komisyon Baskani Cevdet Erdöl, Kocaeli Milletvekili Nevzat Dogan, Usak Milletvekili Alim Tunç, Gaziantep Milletvekili Fatma Sahin, Malatya milletvekilleri Münir Erkal, Ali Osman Baskurt ve Fuat Ölmeztoprak ile birlikte Malatya’ya gelen Bakan Akdag ile milletvekilleri yurt girisinde vatandaslarin tepkisi ile karsilasti.

Bakan Akdag, meselenin üzerinde hassasiyetle durulmaya devam edilecegini ve olayin yargiya intikal eden bölümünde yarginin gerekeni yapacagini söyledi. 2 gün içinde konunun mahalinde incelenmesi için bir müfettis ve muhakkik görevlendirildigini bunlarin inceleme yaptiklarini ifade eden Bakan Akdag, “Çocuklarimizin rehabilite etmek için çalisan psikiyatri uzmani psitkologlar var. Saglik personeli var. Üniversitede bulunan bir psikatristinde bu çalismalara katilmasini temin edecegiz. Gerekli oldugu ölçüde bu takip yapilacaktir. Ben çocuk sagligi hastaliklari uzmaniyim ve bu konuda profesörüm. Onlar çocuktur bizim onlara muameleremizi dikkate almazlar diye düsünmeden herkes üzerine düsün görevi yapmali. Medya da iyi bir sekide takip etmeli. Çocuklarin bulundugu ortamda çocuklarla ilgilenmeyi bir kenara birakmaliyiz. Onlara projektörlerimizi çevirdigimiz zaman onlarin rehabilitasyonu aksayabilir. ” dedi.

Halkin da hassasiyetini gördüklerini belirten Akdag, onlarin çocuklarin rehabilitasyonu için gerekli yardimlari yapmasini ve çocuklari uzmanlarla basbasa birakmalarini istedi.

Hükümetin çocuklara yönelik çalismalari hakkinda da bilgiler veren Bakan Akdag, “Bu yilin basinda bir yönetmelik çikti. Bu bakima muhtaç yavrular için her bir çocuga ayni ve nakti olmak üzere ailelerini toplam 300 YTL yardim yapilarak çocuklarin öz aileleri tarafindan bakilmasi özendiriliyor. Aileye dönüs projesi olan bu uygulamada 20 bin çocugumuzdan 5 bini kendi öz ailesinin veya bir koruylucu ailenin yaninda bakilmaya baslandi. Bu uygulama 2 çocuga kadar geçerli bir durum.” seklinde konustu.

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlügü’nün 5 yil içinde ekonomik yoksulluktan dolayi yuvalara verilen ailelerin çocuklarinin önemli bir bölümünü ailelerinin yanina döndürmeyi amaçladigini ifade eden Bakan Akdag, sunlari söyledi: “Kuskusuz sosyal bazi sebepler aile için siddet çocugun sömürüsü gibi sikintilardan dolayi kurum bakiminda olmasi gereken eksi anlayisla bakim yerine sevgi evleri adini verdigimiz bagimsiz evlerde 3’er kisilik odalarda en çok 12 çocugun yasadigi bir sisteme geçiyoruz. Tekirdag, Yalavo, Gölcük’te bu sistem uygulanmaya basladi. Nigde, Safranbolu, Ankara ve Kocaelinde de bu anlamda girisimler mevcut. Ayrica Ankara’da baslayan çocuk evleri uygulamasi var. Hayirsever vatandaslarin kuruma bagisladigi apartman daireleri daha önce lojman olarak kullanilmakta iken yuvalara bagla 6-7 çocugun yasadigi konutlara dönüstürüldü ve sosyal çevreye kavustular.”

Bakan Akdag ayrica bakici anne olarak çalisacak hizmet alimi ihaleleri ile çalistirilacak kisilerin kiz meslek lisesi ve lise sartina baglandigini belirterek, “Bu yavrular küçük yasta oldugundan altlarinin temizlenmesi konusunda egitimli kisiler bu açidan çalismada zorlaniyorlar. Belediyelerin il özel idarelerin sosyal hizmet yetkisi ile donatildigini biliyorsunuz. Bu uygulamalarla ilgili bakanligimiz ve ona bagli Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu AB ülkelerinde uygulamalari ile örtüsen klasik modelleri degisrmek üzeredir. Yamama tedbirlerle belki lokal basarilar saglanalbilidr. Bazi meselelerin üstü kapanabilir. Bu yuvalarimizi bizler ziyaret ederiz. Görülen eksikler tamamlanmaya çalisilir ama sistematik bir degisik gerektmekteir. Bu dönüsüm biraz zaman alabilir.”

Görüntülerin kendilerinin yüregini burktugunu anlatan Bakan Akdag, “Bizim de yüregimizi burkan görüntülerdi. Hepimiz anne babayiz. Bir Malatyali vatandasimizin ifade ettigi bu yuvalardaki yavrular 72 milyonun yavrularidir. Sivil toplulumuz degerli medyamiz hep birlikte el ele verip bu meseliyi ülke gündeminen çikarmaliyiz. Bu olay Türkiye’deki bütürn yuvalarda yasaniyor anlamina gelmez ama biu düzeltme sürecini sonuçlandirmadigimiz sürece münferit olaylar ihtimal dahilindedir. Bu sistematik dönüsümü el birligi ile tamamlarak bu yavrularimiza sahip çikmaliyiz.” diye konustu.