Bakan Akdağ ‘rantçılara’ çattı!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletin kendilerine 5 yıllığına bir emanet verdiğini, son 10 - 15 yılda biriken sorunları çözüme kavuşturmak için 3.5 yılın çok uzun bir süre olmadığını söyledi.

Öncelikle rantiyecilerin ve vurguncuların önüne geçtiklerini savunan Akdağ, yapılanlardan rahatsızlık duyanların bulunduğunu ifade etti. Rantiyeciler, menfaatçiler ve siyaseti kendi menfaatleri doğrultusunda yapanların erken seçim istediğini ifade eden Bakan Akdağ, “Millet basiretini göstermiş ve kendini iktidara getirmiştir. 10 – 15 yıldır bekleyen sorunları çözmek için 3.5 yıl çok uzun bir süre değildir. Ama bu sürede yapılanlarndan da rahatsız olanlar var. Rantiyeden geçirmeye çalışan, hortumlamaya alışık olanların ağız tadları kaçtı. Türkiye’nin milyarlarca dolarını batık bankalara aktaranlar vardı. Biz, o bankaların en büyüğüne müdahale ettiğimizde başaramazsınız diyorlardı. Bizden önceki hükümet gündemine almış ama sümen altı etmişler ve erken seçime gitmişler. Şimdi onlar bugün erken seçim istiyorlar. Neden enflasyon mu azdı, hastane kapılarından geri mi gönderildiniz, ölü bebekler morglarda rehin mi kaldı? Dışarıda devletimizin başını öne eğdiren bir Dışişleri Bakanımız mı var, yok. Öyle ise neden erken seçime gidelim? Millet bize 5 yıllığına bir emanet verdi, bize de hizmet etme borcu doğdu. Bu meclis cumhurbaşkanı seçemez demeye kimin ne hakkı var. Milletmi karar verecek, onlar mı karar verecek. Biz bu gücümüzü milletten alıyoruz. Bu milletin duası bizim arkamızda olduğu sürece sırtımız yere gelmeyecek.” diye konuştu.

TARIM EMEKLİSİ AKDAĞ’A GÜBRENİN FİYATINI SORDU

Bakan Akdağ, Pazaryolu Kaymakamı Ramazan Fani’den ilçenin sorunları ile ilgili brifing alırken, odaya gelen yaşlı bir çiftçi ise, “Sizi uyarmak zorundayım, sizin peşinizdeyim. Bugün bir buzdolabı bin YTL. Gübrenin kilosu kaç lira biliyor musunuz?” şeklinde seslendi. Bunun üzerine Bakan Akdağ, isminin Mitat Kaza olduğu öğrenilen tarım emeklisi yaşlı dedeyi yanına çağırdı. Bayan Akdağ’ın ‘buyur seni dinliyorum’ demesi üzerine Mitat Kaza, “Sizi uyarmak zorundayız, herkes sizi uyarmalı. Sizin peşinizdeyiz. Bugün bir buzdolabı bin YTL. Gübreyi hiç demiyorsun, gübre kaç para? Bu hükümet hırsızları talancıları bir araya getirdi. Cem Uzan hükümetin üstünde hükümet imiş. Niye şimdiye kadar hesap sormadılar.” dedi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, göreve geldiklerinde 180 YTL olan asgari ücretin bugün 380 YTL’ye yükseldiğini bir torba unun 35 YTL’den 24 YTL’ye düştüğünü ifade ederek, “Bak hacım! Bütün beyaz eşya fiyatları düştü. Bin YTL olan beyaz eşya fiyatları bugün ortalama 600- 700 YTL’ye düştü.” diye konuştu.

Bakan Akdağ ile Mitat Kaza’nın arasındaki yüksek sesli tartışma uzayınca, Bakan Akdağ, “Bak, sen biraz sus! Siyasetçilerin yanında bu kadar fazla konuşma” diyerek ikazda bulundu. Araya giren partililer Mitat Kaza’yı salona aldı.