Bakan Akdağ: Sağlıkta işler değişti

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Şimdi işler gerçekten çok değişti'' dedi.

Samsun’daki temaslarını sürdüren Bakan Akdağ, Türk-İş Eğitim Oteli’nde düzenlenen, ”Sağlıkta Dönüşüm Programı Samsun İl Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Toplantı öncesi konuşan Akdağ, Samsun’un sağlıkta bulunduğu yeri değerlendirmek için bir araya geldiklerini ifade etti.

Daha önce de benzer toplantılar yaptıklarını, zaman zaman da ara toplantılarla eksikleri gidermeye çalıştıklarını belirten Bakan Akdağ, çalışmaların amacının daha iyi sağlık hizmeti vermek olduğunu söyledi.

Son dönemde sağlık hizmetinde yaşanan gelişmeleri yaşları 20-25’in altında olanların fark edemeyebileceğini vurgulayan Recep Akdağ, şunları kaydetti:

”Çünkü onlar geçmişte Türkiye’deki sağlık sisteminin nasıl kaotik özellikler içerdiğini, parçalı bir yapıda vatandaşın hizmet alamadığını, gerek koruyucu hizmetlerin, gerek tedavi hizmetlerinin, gerek acil çağrılara verilen karşılıkların ne kadar yeteriz olduğunu bilmiyor, yaşamadılar. Ama bunları benim neslim, benden daha yaşlı olan nesiller hatta 30 yaşın üzerinde olan herkes çok ciddi biçimde yaşadı. İnsanlarımız çeşitli zamanlarda sağlık hizmeti alamadığı için ya da yeterince alamadığı için çile çekti. Şimdi işler gerçekten çok değişti. Yeni bir vizyon artık bütün sağlık çalışanlarının kafasına oturmuş durumda. Ama daha yapacak çok işimiz var.”

Bu değerlendirme toplantılarında eksiklerin masaya yatırılacağını da ifade eden Sağlık Bakanı Akdağ, ”Bu toplantıları eksiklerimizi görmek ve onları tamamlamak üzere yapıyoruz. Toplantıları ‘ne kadar büyük işler başardık diye’ yapıp öylece bırakabiliriz. Gerçekten büyük işler yaptık ama ilerlemenin önemli bir kaynağı kendi eksiğini, yanlışını aramaktır. Böyle yaparak inşallah yolumuza deva edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra basına kapalı olarak devam eden toplantıya, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu, çeşitli kurumların temsilcileri ile Sağlık Bakanlığı ve Samsun’daki sağlık kuruluşlarından yetkililer katılıyor.