Bakan Akdağ; ‘Sigara illet’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, '9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' dolayısıyla Ak Parti Erzurum İl Başkanı ile bir gazeteciden sigarayı bırakma sözü aldı.

Daha sonra Erzurum Valiliği’ne geçen Akdağ, gençlerin sigara içmeyi delikanlığa adım atmak olarak değerlendirdiğini belirterek, “Gençler sigara içmeyi delikanlılığa adım atmak gibi görüyor. Halbuki bu çok kötü bir hastalık. Rahmetli babam uzun süre sigara içmişti. Ben de doktordum o zaman. Kendisine sigaranın zararlı olduğunu söylerdim. O da latife olsun diye, ‘Oğlum insan 40 yıllık dostunu bırakır mı?’ derdi. Ancak babam çok ağır bir kalp rahatsızlığı geçirdi. Daha sonra da ‘Gücüm olsa da şu gençlere sigara içmemelerini söylesem.’diyerek bize sigaranın kötülüğünü anlatmaya çalışırdı.” ifadelerini kullandı.

TBMM’de Sağlık Komisyonu ile birlikte hazırlanan ve daha sonra Adalet Komisyonu’na gönderilen bir kanunu teklifi olduğunu aktaran Akdağ, “Bu kanun teklifi sigara içmeyle alakalı bir takım kısıtlamalar getiriyor. Kıraathane ve kahvehane gibi kapalı mekanlarda kısıtlamalar getiriyor. Film karelerindeki sigara içilen sahnelerin olmaması ve araç kullanırken sigara içme konusunda düzenlemeler gelecek. Sigara sonundaki toplumsal bilinçlenme her geçen gün artıyor. Cezalar şimdi de var ama uygulanabilirliği yok. Gerçekten bu illeti bırakmamız lazım. Kendi sağlığımız ve ailemizinsağlığı için.” dedi.

Diğer taraftan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Vali Celalettin Güvenç’i ziyaretinde, ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla herkesi sigara bırakmaya davet etti. Ziyarette, AK Parti Erzurum İl Başkanı HüseyinTanfer ile İhlas Haber Ajansı Muhabiri Ayhan Türkez, Bakan Akdağ’a sigarayı bıraktıklarını; bundan sonra da içmeyecekleri sözünü verdi.