Bakan Akdağ uçakta bir yolcunun hayatını kurtardı

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Dubai dönüşü uçakta kalp krizi geçiren Cezayirli Obaydan Saeid Manjla'ya müdahalede bulunarak hayata döndürdü.

THY’nin TK 1163 sefer sayılı uçağı ile bugün saat 02.50’de Dubai’den İstanbul’a hareket eden Akdağ, uçakta yapılan anons sonrası bir yolcunun rahatsızlandığını öğrendi. Eşiyle birlikte seyahat eden Cezayirli Obaydan Saeid Manjla’nın yanına giderek Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi aynı zamanda Afganistan Koordinatörü Nihat Tosun ile birlikte müdahalede bulunan Akdağ, yarım saat süren müdahalenin sonunda Manjla’nın duran kalbini yeniden çalıştırmayı başardı. Uçak daha sonra, İran’ın Tebriz kentine acil iniş yaptı. Manjla’nın ambulansa bindirilerek hastaneye gönderilmesinin ardından uçak yaklaşık 2 saatlik bir rötarla İstanbul’a hareket etti.

Bakan Akdağ, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören oğlunu ziyaretinden sonra uçaktaki olayla ilgili açıklamalarda bulundu. “Uçakta çok enteresan bir olay oldu.” diyen Akdağ, uyudukları sırada yolcular arasında doktor olup olmadığı yönünde bir anons yapıldığını söyledi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Nihat Tosun ile birlikte yolcunun yanına gittiklerini anlatan Akdağ, “İki ön koltukta orta yaşlarda Cezayirli bir bey ağır durumdaydı. Solunumu hemen hemen durmuştu. Kalp atışını alamadık. Ona arkadaşımla beraber müdahalede bulunduk. Yarım saatlik müdahale sonucunda o Cezayirli vatandaşın hayatı kurtuldu.” dedi.

Akdağ, hayatın çok enteresan örnekler ve ilginçliklerle dolu olduğunu ifede ederek, “Çocuğum böyle bir kaza geçirmemiş olsaydı, biz o uçağa binmemiş olsaydık belkide o kişi hayatını kaybedebilirdi.” diye konuştu. THY yetkilileri, Cezayirli Obaydan Saeid Manjla’nın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, 24 saat yoğun bakım ünitesinde gözetim altında tutulacağını bildirdi.

Bir süre önce de Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu da, uçakta kalp krizi geçiren yolcuya müdahale ederek hayata döndürdü. Türk Hava Yolları (THY) ile Diyarbakır’dan İstanbul aktarmalı Antalya’ya seyahat eden Ali Yılmaz (57), uçakta aniden fenalaşmış, bunu gören bir arka koltuktaki İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Rektör Profesör Dr. Baki Komsuoğlu da, kalp masajı ile ilk müdahalede bulunmuştu. Yolcular arasındaki aile hekimi kadın doktor ile Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi de, Komsuoğlu’na yardımcı oldu.

Atatürk Hava Limanı Portklinik Doktoru Bahadır Rıza Çam, uçaklarda kalp krizi geçirilmesinin en büyük nedeninin, ‘uçak korkusu ve yolculuk stresi’ olduğunu söyledi. Uçakta yolcunun kalp krizi geçirmesi için kalp hastalığı potansiyeli olması gerektiğine dikkat çeken Çam, “Bu sağlıklı bir kişi için çok zor bir olasılık. Ancak kalp damarlarında kanlanma sorunu olan kişinin uçakta kalp krizi geçirmesine neden olan uçak korkusu ve stresdir. Uçak korkusu kalp krizini tetikliyor ve bu yüzden daha sık görülüyor.” dedi. Dr. Çam, kalp hastası olan yolcuların tedavilerini aksatmamalarını ve uçak yolculuğunda karşılaşabilecek her türlü soruna karşı ilaçlarını muhakkak yanlarında bulundurmaları gerektiğini bildirdi.