Bakan Akdağ Van YYÜ Hastanesi’nde hastaları ziyaret edip doktorlardan brifing aldı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şahin ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner'den kuş gribine ilişkin son durum hakkında brifing aldı.

Yetkililerden brifing alan Bakan Akdağ hastanede yatan hastaları ziyaret etti.

İlk olarak son gelişmelere ilişkin bilgi veren Şahin, Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen 5 solunum cihazının yakında kendilerine ulaşacağını söyledi. Hastanenin, bu tür krizleri atlatacak düzeye geldiğini anlatan Şahin, ihtiyaçlarının 2-3 katı malzemenin sağlandığını belirtti.

Çocuk Kliniği’nin tamamının kuş gribi vakalarını izlemek üzere tahsis edildiğini kaydeden Şahin, kuş gribiyle ilk defa karşılaşıyor olmaları nedeniyle, başlangıçta hastalara yaklaşım konusunda sıkıntılarının olduğunu belirtti. Şahin, ancak bu konuda uzmanlarla işbirliği yaparak bir konsensüs oluşturup, bu vakaları izlediklerini anlattı. Çocuk servisinde halen 26, erişkin bölümünde ise 7 hasta bulunduğunu kaydeden Şahin, kuvvetle şüpheli bir vakanın da erişkin enfeksiyon hastalıkları kliniğinde tedavi altında olduğunu bildirdi.

PROF. ÖNER: “6 KİŞİYE KUŞ GRİBİ TEŞHİSİ KONULDU”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner de bugüne kadar hastanelerine 166 vakanın başvurduğunu, bunlardan 144’ünün 15 yaş altı çocuk grubunda, diğerlerinin erişkin olduğunu söyledi. Biri kesin vaka olmak üzere 36 vakanın yatırılarak izlendiğini söyleyen Öner, bu hastalardan 29’unun çocuk, 7’sinin erişkin olduğunu belirtti.

Halen 3 hastanın kesinleşmiş kuş gribi vakası olarak çocuk yoğun bakım servisinde yattığını anlatan Öner, bunlardan Yusuf Tunç’un kendilerine ulaşan en ağır vaka olduğunu, şu anda klinik bulgularında gerileme görüldüğünü söyledi. Öner, bu 3 kesinleşmiş vakadan, Ayşegül ve Yusuf Özcan’ın tedavisine de devam edildiğini bildirdi. Başvuran vakaların 38’inin tavukla temas sonrası şüphe üzerine hastaneye geldiğini anlatan Öner, bunlara koruyucu ”tamiflu” ilacı verildiğini söyledi.

Hastanelerine başvuranlardan 31’inin de olası vaka olarak değerlendirildiğini belirten Öner, kuvvetle muhtemel 2 vaka bulunduğunu, bunlardan birinin vefat eden Hülya Koçyiğit, diğerlerinin Yusuf ve Ayşegül Özcan’ın annesi Rafiye Özcan olduğunu anlatan Öner, kesinleşmiş vakalardan Mehmet Ali ve Fatma Koçyiğit’in de hayatlarını kaybettiklerini hatırlattı.

Kesinleşmiş vakalar dışında Sümeyye Mamuk’un halen kuş gribine bağlı ”pönomoni tedavisiyle” izlendiğini belirten Öner, Sümeyye Mamuk’un Van’dan başvurduğunu, tavukları çok sevdiği ve yakın temasta bulunduğu için virüsü kaptığını söyledi.

Bu arada, Sağlık Bakanı Akdağ da Dünya Sağlık Örgütü’nce kuş gribi vakalarının 3 grupta değerlendirildiğini söyledi. Akdağ’ın verdiği bilgiye göre, ”olası vaka” son bir haftada birden fazla kanatlı hayvanı ölenler, bu hayvanlarla teması olan ve gribe benzer belirti gösterenlere deniyor. Bu vakalarda, ateş, boğaz ve kas ağrısı gibi şikayetler görülüyor. Bu kişilerin, ölü hayvanla teması yoksa ”olası vaka” kabul edilmiyor. ”Kuvvetle olası vaka” ise “olası vaka”daki belirtilere ek olarak solunum sıkıntısı veya yetmezliği çekenlere, ”kesin vaka” ise kuş gribiyle ilgili laboratuvar teyidi alınanlara deniyor.

Öte yandan, brifingin ardından Akdağ ve beraberindekiler hastanede kuş gribi tedavisi gören hastaları ziyaret etti. Ziyaret çıkışında basına bilgi veren ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Akdağ, ardından Ağrı, Iğdır, Bitlis, Muş, Van ve Hakkari valileri ile durum değerlendirme toplantısı yapmak için DSİ Tesisleri’ne geçti. Geceyi Van’da geçirecek olan Bakan Akdağ, yarın Doğubayazıt ve Ağrı’yı ziyaret edecek.