Bakan Aksu; ‘Erken seçime ihtiyaç yok’

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, ülkenin istikrarı yakaladığı bir dönemde erken seçime ihtiyaç olmadığını söyledi.

Aksu, valilik ziyareti sırasında Vali Zübeyir Kemelek ile bir süre görüştü. Burada basın mensuplarının sadece görüntü almasına izin verildi. Aksu, valilik ziyaretinin ardından partisinin merkez ilçe kongresine katıldı.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, burada yaptığı açıklamada, erken seçim tartışmalarına değindi. Ülkenin istikrarı yakaladığı bir dönemde erken seçime ihtiyacı olmadığını belirten bakan Aksu, “Neden erken seçime ihtiyaç olacak ki? Reform niteliğinde hizmetler yaptık. Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin görmediği hizmetleri gördük. Böyle bir dönemde neden erken seçime ihtiyaç olsun ki.” diye konuştu.

2002 seçimlerinde 5 yıllık bir emanet aldıklarını ve bu emaneti sonuna kadar götüreceklerini belirten Aksu, 3 yıllık iktidarları döneminde yaptıkları hizmetlerden bahsetti. Eğitimden sağlığa kadar birçok önemli bir projeye hizmet ettiklerini belirten Aksu, şunları söyledi: “Üç yıllık iktidarımız döneminde reform denilebilecek Cumhuriyet tarihinde görülmemiş hizmetlere imza attık. Başarımızı birlik ve beraberliğimize borçluyuz. İktidara geldiğimizden buz aman kadar hizmetten başka bir şeyi düşünmedik. Hizmet yaparken insanı merkez aldık. Eğitimde derslik sayısını arttırdık eğitimin sorunlarına eğildik. Yıllardır gündeme gelen ancak kimsenin çıkaramadığı kamu reformu yasa tasarısı bizim hükümetimiz dönemine nasip oldu. Duble yol çalışmalarımız devam ediyor. 15 bin kilometre duble yol yapacağız dedik bunun 3 yılda 7 bin kilometresini yaptık. Toplu konutla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yine reform niteliğinde sayılabilecek sağlık alanında bir hizmet gerçekleştirdik. Sağlık kuruluşlarını tek bir çatı altında topladık. Vatandaşlarımız sağlık hizmetlerini şimdi daha iyi almaya başladı.”

Sağlık alanında yapılan sağlık kuruluşlarının tek bir çatı altında toplanmasının merhum Turgut Özal’ın da bir hayali olduğunu ama böyle bir hizmetin kendilerine nasip olduğuna değinen bakan Aksu, “Yaptığımız birçok şey reform denilebilecek çalışmalar. Yaptıklarımızdan sadece birini başka iktidarlar yapsa bunu uzun yıllar konuşurlardı. Ancak biz bir değil birden fazla reform denilebilecek hizmetlere imza attık.” dedi.

Bakan Aksu, daha sonra Belediye Başkanı Davut Çuhadar’ı makamında ziyaret etti. Bakan Aksu’ya başkan Çuhadar tarafından plaket ve Osmaniye’nin sembolü olan fıstık hediye edildi.

İçişleri Bakanı, burada da basın mensuplarının sorularını cevaplamadı. Bir basın mensubunun Danimarka Başbakanı Rausmussen’in Hazreti Peygamberin karikatürlerinin yayınlanmasıyla ilgili protestosu ile ilgili sorusunu cevapsız bıraktı.

Bakan Aksu’ya ziyareti sırasında AK Parti milletvekilleri Şükrü Ünal, Durdu Mehmet Kastal ve Mehmet Sarı, il ve ilçe teşkilatı ile çok saydıda partili eşlik etti.

Abdülkadir Aksu, belediye ziyaretini sonrasında öğretmen evinde kendisi adına verilen yemeğin ardından Osmaniye’den ayrıldı.