Bakan Ali Babacan: Piyasalara güven veriyoruz

Babacan, AK Parti'nin tek başına iktidar olma ihtimali kuvvetlendikçe piyasaların güçlendiğini, borsanın yükseldiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AK Parti’nin tek parti olarak yeniden iş başına gelme ihtimali kuvvetlendikçe piyasaların daha güçlendiğini, borsanın yükseldiğini söyledi. Babacan, 4,5 yıldır ne yapacaklarını söyledilerse yaptıklarını, verdiği sözü tutan bir parti olduklarını ve böylece ekonomide güven sağladıklarını kaydetti. Anketlere bakıldığında ikinci partinin kendilerinin yarısı kadar bile oy almadığını, seçimlerde iki partinin barajı aşmasının kesin olduğunu, üçüncü partinin de barajı geçme ihtimali bulunduğunu ifade eden Ali Babacan, üçüncü partinin barajı aşamaması halinde üçte iki çoğunluğu sağlayabileceklerini anlattı.

KRİTERLERE UYGUN DEĞİL

Cumhurbaşkanı seçiminde Anayasa Mahkemesi kararının durumu oldukça zorlaştırdığını vurgulayan Babacan, “CHP’nin uzlaşmadan kastı ‘Biz bir aday gösterelim AK Parti onu seçsin’. Kendileri kimi istiyorsa onun seçilmesi. Azınlıkta bulunan bir partinin çoğunluğa dayatmalarda bulunması doğru bir yaklaşım değil. Üçte iki oturumda bulunma mecburiyeti, Kopenhag siyasi kriterlerine de uygun değil. Azınlığın çoğunluğa tahakkümü hiçbir demokraside yoktur” dedi. Ekonominin bundan sonraki seyrinin en önemli belirleyicisinin ‘demokrasinin işlemesi, demokratik takvimlerin çalışması olduğunu’ vurgulayan Babacan; “Biz zaten Anayasa değişikliği yaptık. Referandumla oylanacak ve zaten ona göre cumhurbaşkanını halk seçecek. Bu konunun nihai gideceği nokta odur. Çünkü bunu referanduma götürmek sadece, konuyu biraz ertelemek, yaşanan kriz ortamını, uzatmaları biraz uzatmak, ‘Halkın iradesini biraz daha öteleyebilir miyiz, acaba kendi kafamıza göre bir cumhurbaşkanını zorlayabilir miyiz’ gibi bir yaklaşım olarak görüyoruz. Bu bina ne kadar sağlam olursa olsun demokrasi-hukuk zemininde gevşeme çürüme başlarsa o binayı ayakta tutmak zordur” dedi.