Bakan Avcı: Bazı ilçelerde TEOG yapılamadı

Milli Eğitim Bakanı, bazı ilçelerde kar yağışı nedeniyle sınavların yapılamadığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı ilçelerde kar yağışı nedeniyle sınavların yapılamadığını açıkladı. Bakan Avcı, “Antalya Akseki’de, Karaman’da, bazı ilçelerimizde TEOG sınavları yapılamadı. Buradaki öğrencilerimiz telafi sınavına girecekler” dedi.

İşte TEOG'da çıkan 'selfie' sorusu

Ortaokul 8. Sınıf çocuklarına yönelik liseye giriş sınavı TEOG’un ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan ilk bilgiler geldi. Bakan, TRT Haber ekranlarından şu açıklamaları yaptı:

“Bunlar normal hayatın akışı içinde, okul düzeni içinde yapılan, telafisi olan sınavlarımız. Bu tür sınavlarda da kar yağışı nedeniyle Antalya Akseki’de, Karaman’da, bazı ilçelerimizde TEOG yapılamadı. telafi sınavına girecekler. Bunlar normal yazılı sınavlardır. Sınavın mahiyeti hakkında doğru bilgi verilirse stres azalır. Telafisi olmayan, SBS gibi çocuğun bütün ortaöğretim hayatını etkileyen sınavlar değil. Normal yazılı sınavlar, kendi sınıflarında yapılıyor, her ders için ayrı bir oturum yapılıyor. SBS’de hepsi bir arada yapılıyordu. Şimdi öyle değil. Geçen yılki tecrübelerimizden biliyoruz, öğretmen, veli ve öğrenciler bundan memnunlar. Yaptığımız çalıştaylarda düzenlediğimiz anketlere göre memnunlar. (Her sınavın ayrı bir stres yarattığına ilişkin iddialar sorulunca) Son bir yıl içinde yaşadığımız başka konuların eğitime yansımasının da etkisi var. Eğitim üzerinden algı operasyonu gündeme getiriliyor. Burada telaş edecek, dramatik bir havaya sokacak söylemlerden kaçınmamız lazım. Sanki çok hayati, çocukların bütün eğitim hayatını belirleyecek sınavlara giriyormuş gibi, sürekli sınav sınav sınav diye çocukları bunaltmayın, çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın, bırakın çocuklarınız çocukluklarını yaşasın. Onun için yaptık biz zaten biz bu işi. Bu kadar abartılacak sınavlar değil. Hem çocuklarımız hem velilerimiz rahat olmalı.

1 Eylül 2015’te dershaneler tarih olacak

Özel okula dönüşmek isteyen dershanecilerimizin sayısı 808. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershane adı altında faaliyet göstermeyi kaldırıyor. O zamana kadar faaliyet gösteren dershaneler, kendilerine verilen teşvikler doğrultusunda ya anaokulu, ya özel ilkokul, ya da lise olacaklar, veya başka bir kurs türünü (KPSS hazırlık, sürücü kursu vs.) tercih edecekler. Ama bir üst eğitim kurumuna hazırlamayı yasa engelliyor. Süreç işliyor, herhangi bir sapma yok, olması da düşünülmüyor."