Bakan Avcı: STK’ların desteğine ihtiyacımız var

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Yükseköğretim kurumlarımızın dünyaya bilgi ve eğitim ihracat edebilecek bir yetkinliğe ulaşması gerekir.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Yükseköğretim kurumlarımızın dünyaya bilgi ve eğitim ihracat edebilecek bir yetkinliğe ulaşması gerekir. Bu hedefe ulaşmak, yurt dışından yükseköğretim öğrenimi almayan gelen öğrencilere daha nitelikli, daha misafirperver bir hizmet verebilmek için halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın (STK) desteğine ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından Çankaya Üniversitesi’nde ‘Dünya Geçlik Forumu’ düzenlendi. Foruma Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Avcı, “Son yıllarda gerek ülkemizde, gerekse küresel ölçüde alt tabakalarda okullaşma oranının yükselmesi, yükseköğretime olan talebi arttırmış. Bu talebin karşılanması için hükümetimiz tarafından, devlet üniversiteleri ve vakıf üniversite sayılarında önemli artışlar sağlandı. 2002 yılında 53’ü devlet, 23’ü vakıf olmak üzere 76 olan üniversite sayısı bugün itibariyle 104’ü devlet, 71’i vakıf olmak üzere 175’e ulaşmıştır.” diye konuştu.

BİLGİ VE EĞİTİM İHRACI

Üniversitelerdeki sayısal artışların yanı sıra nitelik için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Avcı, şöyle konuştu: “Değişen şartlar ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda, üniversitelerimizin yükümlülükleri de artıyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri vizyonu ile bilgiye dayalı güçlü bir ekonomi oluşturuyoruz. Bunun için mevcut kaynaklardaki potansiyeli yükseköğretim konusunda da kullanmaya çalışıyoruz. Dünyada niteliksel olarak yükseköğretim, ülkelerin ekonomik kalkınmasının önemli bir gücü haline gelmiştir. Hızla gelişen ve büyüyen ülkemiz, yükseköğretim ile ilgili bu gelişmelere kayıtsız kalamazdı. Bu çerçevede yükseköğretim kurumlarımızın dünyaya bilgi ve eğitim ihracat edebilecek bir yetkinliğe ulaşması gerekir. Bu hedefe ulaşmak, yurt dışından yükseköğretim öğrenimi almayan gelen öğrencilere daha nitelikli, daha misafirperver bir hizmet verebilmek için halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz.”

Forumda sorunların tespiti için anket yöntemi ile bilgi toplanacağını ifade eden Avcı, katılımcılardan 20 kişinin Konya’ya, bir 20 kişinin de kendi memleketi olan 2013 Türk Dünya Başkenti Eskişehir’de ağırlanacağını belirtti, seyahatlerin ülke tanıtıma önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

Programda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez de bir konuşma yaptı, bakanlığın gençlik projelerini anlattı. Hakyemez, foruma katılan yabancı öğrencilere seslenerek bu projelere katılmalarını istedi.