Bakan Avcı: YÖK ve üniversite reformu için anayasa değişikliği gerekiyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversitelerde reformun gereklilik olduğunu ancak bu konuda düzenleme yapılabilmesi için anayasal değişiklik gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversitelerde reformun gereklilik olduğunu ancak bu konuda düzenleme yapılabilmesi için anayasal değişiklik gerektiğini söyledi. Avcı, bu düzenleme için 2015 yılında yapılacak seçimler sonrasını işaret etti.

Bakan Avcı, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin 2014-15 akademik yılı açılış törenine katıldı. Bu yıl ilk mezunlarını vermeye hazırlanan üniversitenin akademik açılış törenine Bakan Avcı ile birlikte Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Ramazan Evren, Rektör Prof.Dr. Mehmet Bulut ile birlikte okulun akademisyen personeli katıldı.

Bakan Avcı, yaptığı konuşmada akademisyenlerin dile getirdiği üniversite ve YÖK reformuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avcı, düzenlemenin bir gereklilik olduğunun bilincinde olduklarını ancak bunun anayasa değişikliği ile yapılabileceğini belirterek, “Artık 1980’lerin şartlarında 27 üniversiteye göre biçimlendirilmiş yüksek öğrenim düzeni artık yürümüyor. Bunu hepimiz kabul ediyor. YÖK’ün kendisi de kabul ediyor. YÖK anayasal bir kurum, dolayısıyla burada yapılacak düzenleme anayasa değişikliğini gerektiriyor. Ne yazık ki bugüne kadar sürdürülen anayasa çalışmaları bir mutabakat ile sonuçlanmadı. İnşallah bunu 2015 seçimlerinde milletimiz bu mutabakatı kendisi sağlayacak ve anayasa değişikliği için gerekli siyasi iradeyi 2015 seçimlerinde oluşturacak.” dedi. Avcı, seçimlere kadar bazı düzenlemeler yapmayı planladıklarını da belirterek bu konuda anayasal değişiklik gerektirmeyen yasal düzeydeki bazı düzenlemeleri yeni yasama döneminde Meclis’ten çıkarmaya çalışacaklarının altını çizdi.

Avcı, akademisyenlerin özlük haklarına ilişkin yapılacak düzenleme konusunda ise akademik hayata başlama ve sürdürme koşullarının ciddi manada iyileştirilmiş olacağını kaydetti. Bakan Avcı, konuşmasında eğitim camiasına ve öğrencilere de tavsiyelerde bulundu. Dil öğrenmenin önemini Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir şiirini okuyarak anlatan Avcı, en azından üç dil uyarısını tekrarladı. Avcı, öğrencilere kitap tavsiyesinde bulunarak okuyabilecekleri kitapların isimlerini söyledi.

Üniversitenin daha kuruluşunun ilk yılında stratejik planının hazır olduğunu dile getiren Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren de YÖK ve üniversite reformuna işaret etti. Evren, değişikliğin bir zorunluluk haline geldiğini sözlerine ekledi
CİHAN