Bakan Çağlayan Hindistan’da yeni Türk yatırımlarının imza törenine katıldı

Türk inşaat ve altyapı şirketi Fernas Hindistan'da 415 milyon dolarlık yeni bir yatırım ihalesini de kazanarak Hindistan'daki 3. projesine başladı.

Türk inşaat ve altyapı şirketi Fernas Hindistan’da 415 milyon dolarlık yeni bir yatırım ihalesini de kazanarak Hindistan’daki 3. projesine başladı.
İmza törenine Hindistan Petrol ve Doğal Gaz Bakanı S. Jaipal Reddy de katıldı. Reddy, Hindistan ve Türkiye’nin petrol ve doğalgaz ithal eden ülkeler olduğunu fakat Türkiye’nin hem petrol ve hem de doğal gazın dünyaya dağıtımında çok stratejik bir yere sahip olduğunu dile getirdi. İki ülke arasındaki ticaretin hakettiği yere getirilmesi gerektiğine değinen Bakan Reddy, Türkiye’ye gelerek Hindistan’ın altyapısına katkıda bulunan Fernas benzeri şirketleri Hintli şirketlerden ayırmadıklarını sözlerine ekledi.
İmza töreninde konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan beraberindeki heyette Türkiye’nin çok önemli inşaat şirketlerinin CEO’ları ile Türkiye’nin önde gelen ticaret organizasyonları temsilcilerinin olduğunun altını çizdi. Bakan Çağlayan Hindistan ile karşılıklı “enerji paylaşımına başladık” diyerek Türkiye ile Hindistan gibi hareketli ekonomilerin ortak çalışmaları gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin ekonomik başarıları hakkında bilgi veren Çağlayan, Hindistan gibi dev bir ekonomi ile olan ikili ticaretlerinin beklenen seviyede olmadığını ve bunun istenen seviyeye gelmesi için Türkiye’nin seçim arefesinde olmasına rağmen Hindistan’a geldiğini söyledi.
Hindistan’ın her yıl enerji ihtiyacı için yaklaşık 100 milyar dolar enerji ithal ettiğini bu rakamın ise Türkiye’de 38.5 milyar dolar olduğunu dile getiren Bakan Çağlayan bu ihtiyacının büyüyen ekonomilerde her geçen gün artacağını dile getirdi.
Bir devlet şirketi olan ve Hindistan Gaz Lt. GAIL altında faaliyet gösteren OPAL (ONGC Petro Additions Ltd.) şirketi ile birlikte Gujarat Eyaleti’nde Dahej petro kimya kompleksi inşaasını yapacak olan Fernas India Construction Ltd. bu proje ile Hindistan’da 3. projesini almış oldu.
Fernas, 2009’da Hindistan’da üstlendiği 100 milyon dolar bedelli 360 kilometrelik doğalgaz boru hattını tamamladı ayrıca Hindistan’ın doğusunda 75 milyon dolar bedelle boru hattı inşaatının ihalesini de aldı. En son da 415 milyon dolar bedelle Dahej Petro Kimya Tesisi inşaatını üstlendi. Böylelikle Fernas’ın Hindistan’da aldığı iş toplamı 590 milyon dolara yükselirken burada istihdam edilen Hindistanlı işçi sayısı da 3 bin’i geçti.
İmza töreninde konuşan OPAL başkanı RS Sharma, Fernas ile daha önceki tecrübelerine bakara bu projeye giriştiklerini ve bundan gayet memnun olduklarını dile getirdi.
Fernas Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu da kendilerine gösterilen güveni doğalgaz boru hattı projesi ile boş çıkarmadıklarını ve yeni projelere girdiklerini dile getirdi. Nasıroğlu, Türkiye’de ve dışarıda büyümeye devam eden şirketlerinin başarılı projelerle yatırımlara devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Bakanlar Çağlayan ve Reddy’nin katıldığı programa Türkiye tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan yardımcısı Tahsin Öztiryaki, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslan, Türk Eximbank Kredi Departmanı Başkanı Ateş Yurttaş ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir hazır bulundu. Hindistan tarafında ise Hindistan Gaz LTd GAIL, ONGC, Indian Oil gibi önemli enerji şirketi yöneticileri yanı sıra Hindistan Sanayi Odaları Birliği FICCI ve 90’dan fazla özel şirket temsilcisi katıldı.