Bakan Çağlayan Hindistan’ın dev firmalarını Türkiye’ye çağırdı

Hindistan'da temaslarına devam eden Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ziyaretlerinin son günü toplam ciroları 90 milyar doları aşan en büyük 9 Hint firmasının yöneticileri ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Hindistan’da temaslarına devam eden Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ziyaretlerinin son günü toplam ciroları 90 milyar doları aşan en büyük 9 Hint firmasının yöneticileri ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Toplantıya Enerji, Müteahhitlik, Elektronik, Sivil havacılık, Gemi İnşaatı, Lojistik, Madencilik, Çelik, Kimya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Hintli firmaların temsilcileri katılırken Bakan Çağlayan toplantının birbirlerini tanıma ve tanıtma toplantısı havasında geçtiğini dile getirdi.
    Bakan Çağlayan basına yaptığı açıklamada Hindistan’ın ve dünyanın en büyük şirketlerinden olan TATA’nın Türkiye’de madencilik sahasında yatırım yapma konusunda araştırmalar içinde olduğunu dile getirdi. Dış Ticaretten sorumlu bakan Çağlayan TATA grubunu özellikle demir çelik ve otomotiv sektöründe yatırım için davet ettiğini sözlerine ekledi.
    TATA grubu temsilcisi Achala Kumar şu aşamada Türk hükümetinin yatırımlar için sunduğu imkanları değerlendirdiklerini ve araştırmalara devam ettiklerini söyledi.
    Bakan Çağlayan ile iş yemeğine Hindistan tarafından gemi inşaatı ve enerji sahasında yatırımları olan 50 milyar dolar cirolu ESSAR grubu, dünyanın 4. büyük polyester üreticisi ve Türkiye’de yatırımı olan Polyplex, Enerji şirketi Skipper, Kozmetik şirketi VLCC, Sabiha Gökçen hava alanını da Limak ile ortak inşa edip işleten Hintli GMR şirketi, Savunma ve enerji sahasında faaliyet gösteren BAGAT grubu, müteahhitlik sektöründe Hintli firmalara sertifika veren CIDC kuruluşu ve diğer üst düzey kurum temsilcileri katıldı.
    Ticaret Bakanı Anand Sharma ile görüşen Bakan Çağlayan ile Sharma’nın samimi tavırları dikkat çekti. Çağlayan görüşme sonrasın yaptığı açıklamada samimi arkadaşı olan Bakan Sharma ile iki ülke arasında özel ekonomik ortaklık anlaşması yapacaklarını söyledi. Serbest Ticaret Anlaşması çalışmalarına da başlanacağına değinen Çağlayan, iki ülkenin uluslararası fuarlarda ve karşılıklı organizasyonlarda ortak hareket etme kararı aldıklarına değindi. Bakan Çağlayan burada iki ülke iş adamlarına uygulanan vizeler konusunda kolaylıklar getirilmesi konusunu açtığını dile getirerek yakın zamanda bu konunun da çözüme kavuşacağını umduğunu belirtti.
    Bakan Çağlayan ile beraber gelen heyet akşam saatlerinde Hindistan’ın ticari başkenti olan Mumbai’ye hareket ederken Çağlayan ise yarın sabah Yeni Delhi’den Türkiye’ye hareket edecek.