Bakan Çelik: ‘169 kişiyi görevden aldım’

Bakan Çelik; Erkan Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanlığı döneminde hazırlanan teftiş raporları sonucunda Talim Terbiye Kurulu’ndan 167 kişiyi görevden aldığını bildirdi.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun bakanlığı döneminde yapılan teftiş sonucu haklarında çeşitli tespitlerde bulunulan 167 kişiyi görevden aldığını kaydeden Çelik, önemli bir kısmının mahkeme kararıyla görevine geri döndüğünü açıkladı.

Bütün iktidarların kendilerine yakın yayınevleri ve yazarların kitaplarını yardımcı ders kitabı olarak Talim Terbiye Kurulu’ndan geçirdiğini ve rant sağladığını söyleyen Çelik, ’’Ama biz ders kitaplarının hepsinin Talim Terbiye tarafından incelenerek karara bağlanması ilkesini getirdik’’ dedi. Müdür ve öğretmenlere de yardımcı ders kitapları konusunda yetki verdiklerini kaydeden Çelik, “Yardımcı kitapların taşıması gereken kriterleri belirledik. Okul kütüphanelerine kitap alınırken, oluşturulan bu heyetlerden de geçmesi gerekir” ifadesini kullandı.

İnternet çağında öğrencilere ’’şunu görsün, bunu görmesin’’ denilemeyeceğini vurgulayan Çelik, CHP’li bazı milletvekilleri tarafından okunan mani ve bilmecelerin ders kitapları içinde yer almadığını vurguladı. Çelik söz konusu kitapların piyasada bulunmama nedenini, korsan olarak MEB logosunu kitapların üzerine yazdırmaları sebebiyle açılan inceleme ve soruşturma sonucu toplatılması olarak açıkladı.

Kadrolaşma ve etnik – bölgesel ayrımcılık yaptığı iddialarına da değinen Çelik, bakanlığı döneminde kendi imzasıyla bin 114 personel atandığını aktardı. Merkez teşkilatına yapılan atama sayısının ise 109 olarak açıklayan Çelik, “Bu 109 arkadaşımın 43’ü İç Anadolu, 20’si Karadeniz, 11’i Akdeniz, 15’i Doğu Anadolu, 12’si ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndendir.” dedi

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un, Bakan Çelik’in konuşma süresini 5 dakika uzatmak istemesi CHP’li milletvekillerinin tepkisine neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, savunma süresinin 20 dakika olduğunu belirtirken, diğer partililer sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

Çelik’in konuşmasından sonra CHP Milletvekili Muharrem İnce, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan’ın kendisine sataştığı iddiasıyla söz aldı. İnce, lise 2. sınıf ders kitabında TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun devlet büyüğü olarak anlatıldığını kaydetti. İnce’nin bu sözleri üzerine, AK Partili milletvekilleri alkış yaptı.