Bakan Çelik A.Ö ile ilgili açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik; Açıköğretim lisesi yönetmeliği ile ilgili Danıştay'ın hünüz bir karar vermediğini belirterek, 'Yapılan başvurularda dile getirilen iddialar bildirildi. Henüz bir karar söz konusu değil' dedi.

“Biz bayram tatilimizi orada geçireceğiz. Toplumu panik içine sürükleminin mantıklı olmadığına inanıyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Atatürk Kız Lisesi’nde 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılı Birinci Yarıyıl Karne Dağıtım Töreni’ne katıldı. Burada soruları yanıtlayan Bakan Çelik, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin iptali için açılan davalarla ilgili olarak, “Yapılan başvurularda dile getirilen iddialar bildirildi. Henüz bir karar söz konusu değil” dedi.
Çelik, ‘Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verirse nasıl bir yola başvuracaksınız” şeklindeki bir başka soru üzerine ise “Varsayımlar üzerine hareket edemeyiz. Şu anda mahkeme süreci devam ediyor. Savunmamız henüz alınmadı. Böyle bir karar, ilgili kurumun savunması alınmadan verilemez” yanıtını verdi.
Bakan Çelik, kuş gribi hastalığı ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne tür çalışmalar yapacağının sorulması üzerine ise, “Bugün Tarım Bakanı ve Sağlık Bakanı ile görüşeceğim. Onların bize yapacağı telkine göre hareket edeceğiz” yanıtını verdi.

Geçmişte, Türkiye’de kuş gribi görülmediği gerekçesi ile yatılı okullarda tavuk ve tavuk mamüllerinin yenilebileceği yönünde bir genelge yayımladıklarını hatırlatan Bakan Çelik, “Ama yapılacak görüşmeler sonucunda alacağımız telkine göre yeni bir tavır alacağız.” ifadesini kullandı.

Çelik, “Akrabalarınız da bölgede bulunuyor, bir endişe yaşıyor musunuz?” şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Eşim ve çocuklarım yarın, ben de Pazartesi günü bayramı Van’da geçirmek için bölgeye gideceğiz. Biliyorsunuz, kuş gribi sokakta insandan insana bulaşan bir hastalık değil. Bu nedenle toplumu panik içine sürüklemenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Kanatlı hayvanlarla temas sonucu,özellikle solunum yoluyla geçen bir hastalık. Ben böyle bir endişe taşımıyorum. Bayram tatilini Van’da geçireceğim”