Bakan Çelik Danıştay kararını değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik; Danıştay'ın Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin yürürlüğünü durdurması ile ilgili olarak kendilerine bir karar ulaşmadığını belirterek, "İdari dava dairelerine itirazda bulunacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik; Danıştay’ın Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin yürürlüğünü durdurması ile ilgili olarak kendilerine bir karar ulaşmadığını belirterek, “Bu karar resmen ulaştıktan sonra biz idari dava dairelerine itirazda bulunacağız. Hukuki süreç bitmedi. Biz sonuna kadar bu süreci kullanacağız” dedi.

Bakan Çelik, kararı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise “İcraatın sahibi olan biri olarak bu karara sevindiğimi, hoşlandığımı söyleyemem. Her iki karara da üzüldüğümü ve hukuk adına şaşırdığımı ifade etmek istiyorum. TC bir hukuk devletidir. Yasalar, anayasa hepimizi bağlıyor, bu kararın dediğim gibi bize ulaşmasından sonra istenilen adımı atacağız” diye konuştu.

Çelik, YÖK Başkan Vekili İsa Eşme’nin Danıştay kararı ile ilgili yorumlarının hatırlatılması üzerine, “Bu uygulamanın neye yönelik olduğunu, hangi haksızlığı, hukuksuzluğu gidermeye yönelik olduğuna dair daha önce bir çok açıklama yaptım. Herkes kendi yorumunu yapabilir. Demokratik ortamlarda insanlar düşüncelerini ifade edebilirler. Etmeye de devam etsinler” yorumunu yaptı.