Bakan Çelik denizci oluyor

Valilik ve Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından Van'da düzenlenen Amatör Denizcilik Sınavı'na katılan Bakan Çelik, 20 sorudan 15'ini cevaplandırdı.

Koç İlköğretim Okulu’nda yapılan sınava 292 kursiyer katıldı. 4 kursiyerin sınavda başarısız olduğu ifade edilirken diğer kursiyerlerin sınavının başarıyla sonuçlandırdıkları açıklandı.

Amatör Denizcilik Sınavı’nda, test usulü 20 soru soruldu. Sınava katılan vatandaşlar arasında bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sınav bitiminde gazetecilere bir açıklama yaptı. Çelik, denizciliği ve denizcilik kültürünü çok önemsenmediğini aktardı. Çocukluk yıllarının Van Gölü kenarında geçtiğini ifade eden Çelik, “Yurdumuzun etrafı denizlerle çevrilidir. Deniz taşımacılığı ve turizmi olarak sahip olduğumuz denizcilik potansiyelini iyi kullanmıyoruz. Denizcilik Müsteşarlığı’nın son yıllarda bu konuda ciddi hamleleri var. Buna eğitim boyutunda biz destek veriyoruz. Türkiye’de Denizcilik Meslek Liseleri’nin sayısını artırdık. Denizcilik Müsteşarlığı’nın başlatmış olduğu Amatör Denizcilik Ehliyeti vermesi kendi başına anlamlıdır. Sınavdaki 20 sorudan 15 tanesini cevaplandırdım. Bazı sorular sayısaldı ve bilemiyordum. Dolayısıyla cevaplandıramadım” şeklinde konuştu.

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile kurum amirlerinin katıldığı sınav sonunda Feribot İskelesi’nde düzenlenen törenle kursiyerlere belgeleri dağıtıldı. Belgeler kursiyerlere dağıtıldıktan sonra göl turu düzenlendi. Bakan Çelik, kaptan şapkası giydikten sonra dümene geçerek gazetecilere kendisinin girdiği sınavı değerlendirdi. Çelik, sınavının başarılı geçtiğini ve belgesinin daha sonra kendisine verileceğini söyledi.