Bakan Çelik: Dershaneler eğitim sisteminin doğurduğu müesseseler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dershanelerin eğitim sisteminin doğurduğu müesseseler olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dershanelerin eğitim sisteminin doğurduğu müesseseler olduğunu söyledi. Çelik, “Bunlar kendiliğinden doğmadı. Sınav sistemleri, sistemin çok değişkenliği dershaneye ihtiyacı gündeme getirmiş. Şimdi bizim iddiamız, hükümet olarak şu; sınavlara ihtiyacı eğitim dönemlerinde ve okulda çözebilecek bir eğitim anlayışının oturtulmasıyla ilgili Milli Eğitim’in çok yoğun bir çalışması var. İnşallah bu başarılırsa dershaneleri doğuran sebepte ortadan kalkmış olur.” dedi.

Dershanelerin sebep değil sonuç olduğuna dikkat çeken Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da “Kaliteli eğitimi vererek, dershanelere ihtiyacı hissettirmeyecek bir yapıya gelmek lazım. Dolayısıyla işimiz kaliteli eğitimi veriyor hale gelmek olmalı. Eğer okullar diploma doldurma merkezi, öğretmenler de diploma doldurma memuru olmaktan çıkarılır, hayata hazırlama merkezi haline getirilirse dershanelerin konuşulmayacağı bir ortama gireceğiz diyorum. Kısa bir cümle olarak, ‘dershaneler kapanmalı, kapatılmamalı’.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çelik, Memur-Sen heyetini makamında kabul etti. Kabulde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çelik, dershanelerin kaldırılması tartışmalarını değerlendirdi. Dershanelerle ilgili çok konuşulduğunu, çok yazıldığını kaydeden Çelik, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesinde bir çalışmanın olduğunu biliyoruz. Ama siz nerden aldınız bilmiyorum; ben bakan olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın nasıl bir çalışma yaptığına sahip değilim. Dolayısıyla gazetelerde çıkan bir haber üzerinden Milli Eğitim Bakanımızın çalışmalarını, kabinedeki bir arkadaşımızın çalışmasını değerlendirmeyi ben doğru bulmuyorum. Ama taslak elimizde olursa o çerçevede bir şey söylemek doğru olur. Ama şuan itibariyle gerçekten bilgi sahibi değiliz.” diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİMİN YOĞUN BİR ÇALIŞMASI VAR”

Konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapan Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Dershanelerle ilgili öteden beri söylediğimiz bir durum var. Dershaneler eğitim sistemimizin uzun yıllar doğurduğu müesseseler. Bunlar kendiliğinden doğmadı. Sınav sistemleri, sistemin çok değişkenliği dershaneye ihtiyacı gündeme getirmiş. Şimdi bizim iddiamız, hükümet olarak şu; sınavlara ihtiyacı eğitim dönemlerinde ve okulda çözebilecek bir eğitim anlayışının oturtulmasıyla ilgili Milli Eğitimin çok yoğun bir çalışması var. İnşallah bu başarılırsa dershaneleri doğruna sebepte ortadan kalkmış olur. Ama bu hangi boyuttadır, nasıl bir çalışma yapılır görmeden de ayrıntılı bir şey söylemeyi de doğru bulmuyorum.”

GÜNDOĞDU: DERSHANELER SEBEP DEĞİL SONUÇTUR

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da konuyu eğitim sendikası olarak ele aldıklarını ve olaya eğitim boyutu ile baktıklarını söyledi. Konuyla ilgili bir rapor hazırlığında olduklarını ve raporun yüzde 80’inin şekillendiğini belirten Gündoğdu, “Dershane sebep değil, sonuçtur. Devletin görevi eğitimde fırsat eşitliğini dört dörtlük sağlamaktır. Bugün eğitim sisteminin, alt yapı, müfredat ve öğretmen gibi 3 ayağı var. Alt yapıda mükemmel bir ilerleme var, müfredat oldukça iyi ilerliyor ama öğretmen açığı bakanın açıklamasına göre 127 bin. Bu açığın bölgeler arası dağılımına bakıldığında Haymana ile Diyarbakır, Batman cezalı bir konumda.” şeklinde konuştu.

“DERSHANELER KAPANMALI, KAPATILMAMALI”

Dershanelerin sistemin boşluğundan doğan merkezler olduğunu yineleyen Gündoğdu, şu değerlendirmede bulundu: “Kaliteli eğitimi vererek, dershanelere ihtiyacı hissettirmeyecek bir yapıya gelmek lazım. Dolayısıyla işimiz kaliteli eğitimi veriyor hale gelmek olmalı. Eğer okullar diploma doldurma merkezi, öğretmenler de diploma doldurma memuru olmaktan çıkarılır, hayata hazırlama merkezi haline getirilirse dershanelerin konuşulmayacağı bir ortama gireceğiz diyorum. Kısa bir cümle olarak, ‘dershaneler kapanmalı, kapatılmamalı’. Yani eğitimde öyle bir kaliteye ulaşmalıyız ki dershanelere ihtiyaç hissetmemeli vatandaş. Bunu yaptığımız zaman zaten dershane çok geri planda kalacaktır.”

Bugün eğitimin daha önemli meseleleri olduğuna işaret eden Gündoğdu, Doğu ve Güneydoğu’da yaptıkları bölge toplantılarında elde ettikleri izlenimleri Milli Eğitim Bakanı’na ilettiklerini dile getirdi. Gündoğdu, “Sadece Ağrı’da 2 bin 200 öğretmene ihtiyaç var. 15 gün önce Diyarbakır’daydık, o bölgede de 14 bin 500 öğretmen açığı var. Boş geçen dersler bu ülkenin çocukları ve bizim için kaybımız. Bir de ücretli vekil öğretmen olarak bu derse girenlerin yanlış insanlar olduğunu düşünün, bunu devletin önlemesi lazım.” sözlerini dile getirdi.