Bakan Çelik destek istedi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tokat'ta üç okulu hizmete açarak, iş adamlarından destek istedi.

Bakan Çelik beraberindeki Tokat milletvekilleri Şükrü Ayalan, Resul Tosun, İbrahim Çakmak ile birlikte Turhal’da bulunan Turhal Sami Baklacı, Turhal Ahmet Dinçer Anadolu Lisesi ve Tokat 100.Yıl Zeki-Sıtkı-Lütfi Akbay İlköğretim Okulu’nun açılış törenlerine katıldı.

Turhal Sami Baklacı Anadolu Lisesi okulunun açılışını yapmak üzere tören alanına gelen bakan Çelik, tören alanındaki öğrencilerle el ele tutuşarak bir süre diyalogda bulundu. Bakan Çelik, havanın soğuk olması nedeniyle programın kısa olmasını istedi.

Çelik, hükümetin eğitim konusunda yaptığı çalışmaları anlatarak, “Hükümet olarak kararlıyız, Tokat’ta eğitim seviyesini yükselteceğiz. Değerli iş adamlarımızın katkılarıyla bu güzel okullara öğrencilerimizi kavuşturuyoruz” dedi.

Türkiye çapında 81 vilayette eğitim alanında seferberlik ilan edildiğini anlatan Çelik, “Tokat’ta 2003 yılından önce sadece 11 yurt vardı, bizim olduğumuz süre içerisinde 13 yurt, 56 okul yapıldı. İnşaat olan birçok okulumuzu da açıp öğrencilerimizin daha iyi eğitim almaları için tamamlayacağız.” diye konuştu.

Hayırsever iş adamlarının doğdukları topraklara vefa borcunu ödemek üzere güzel bir eser ortaya koyduğunu dile getiren Çelik, “Bir atasözümüz ‘yoksa yer yüzünde sana ait bir eser, yarın gelir yerinde yeller eser’ der. Ben buradan tüm zenginlerimize sesleniyorum; kimse diğer tarafa birşey götüremez. Öldükten sonra adınız ya mezar taşına yazılacak, ya da böyle görkemli ilim, irfan yuvalarına. Gelin sadece mezar taşlarına değil okullarımızın tabelalarına da isimlerinizi yazdırın.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Turhal Ahmet Dinçer Anadolu Lisesinin açılış kurdelesi Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz tarafından kesildi. Daha sonra sınıfları gezen Milli Eğitim Bakanı, öğrencilere kitap ayrıcı dağıtarak kitap okumalarını istedi.

Öğrencilere ”Bir şiir bir Çanakkale” CD’sini hediye eden bakan Çelik, daha sonra öğrenciler ile aynı sıraya oturup bir süre sohbet etti.

2004 yılı sonunda yapımına başlanan Turhal Sami Baklacı Anadolu Lisesi 600 öğrenci kapasiteli. 22 dersliği ile 750 bin YTL’ye yapılan okulda, eğitim 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında başladı.