Bakan Çelik; Kavgayı bırakın ilim irfan öğrenin

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okul açılışlarında öğrencilere seslenerek "Sevgili gençler size sunulan bu imkanları bir nimet olarak kabul edin Kavgadan dövüşten zararlı alışkanlıklardan uzaklaşarak, geleceğe bakın, ilim irfan öğrenin" dedi.

Türk Hava Yolları İstanbul Uçağı ile bu gün saat 12:30 sıralarında bazı okulların açılışı için Van’a gelen Bakan Çelik, Van-Et, Van Anadolu Öğretmen ve Abdurrahman Gazi Liseleri’nin açılışlarını gerçekleştirdi. Açılışa; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen , Van Miletvekilleri Hacı Biner, Halil Kaya, Cüneyt Karabıyık, Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Sivil Toplum Örgütleri yönetim Kurulu Başkanları, Kamu Kurum Kuruluşlarının üst düzey yetkilileri katıldı.

Gürpınar ilçesindeki Van-Et Lisesinin açılışını gerçekleştiren Bakan Çelik, Eğitime Yüzde Yüz Destek kampanyası çerçevesinde Gürpınar ile özdeşleşen Van Et Genel Müdürü Kaya Tokmakçıoğlu’na bir okul yapmasını söylediklerini belirterek,onlardan olumlu cevap aldıklarını ve kısa sürede 10 dersliğin tamalanarak bilgisayarla donatıldığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’nin en büyük bütçeli bakanlığı olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de 20 milyon öğrencinin okula gittiğine, her yıl 1 milyon 200 bin öğrencinin ilköğretime başladığına, ülkede 60 bin okul ve 600 bin öğretmen bulunduğuna dikkati çekti. Bakan Çelik, ancak buna rağmen, bakanlık bütçesinin, İngiltere ve Fransa’daki eğitim bakanlıklarının bütçesinin ancak 10’da, 8’de 1’ine karşılık geldiğini söyledi.

Bakan Çelik, 11 Eylül 2003’te başlatılan “Eğitime yüzde yüz Destek” kampanyası çerçevesinde, şu ana kadar 6 bin derslik inşa edildiğini bildirerek, bu yılın sonuna kadar sayının 10 bine ulaşmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Anayasa’da Türkiye’nin, “demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunun” belirtildiğini anımsatan Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Ama, üzülerek ifade edeyim ki, biz, sosyal devlet kavramını henüz hayata geçirebilmiş değiliz. Ama, sosyal bir millete sahibiz. Vermesini, paylaşmasını bilen, bencil olmayan, diğerinin derdi ile dertlenmesini bilen bir milletimiz var. Bu asil milletin bu tavrından dolayı, millete şükranlarımı sunuyorum.”

Van Anadolu Öğretmen Lisesi’nin açılışını yapmadan önce bir açıklamada bulunan Bakan Çelik, 40 yeni Anadolu öğretmen lisesini açtıklarını ifade ederek, Eğitimde reform ve atak dönemi başlatıklarını söyledi.

Reform ve atak başlatmanın en büyük unsuru ve vazgeçilmezi olarak öğretmenler olduğunu vurgulayan Çelik şöyle devam etti:” Öğretmen kaliteli ve birikimli olmadıkça yapacağınız reform yadıra kalır ve hedefine ulaşamazsınız. Dünya’nın en modern binalarını inşa edin onların içini en modern malzemelerle donatınbilgisayar ve kütüphane getirin en iyi müfredatı burada uygulayın. Eğer Orada oskestra şefi gibi çalışacak liderlik yapacak öğretmen yoksa hedefinize ulaşamazsınız. Onun için biz öğretmenlik sevdasını daha Ortaöğretim döneminde başlaması gerektiğine inanıyoruz. Eğer Anadolu Öğretmen lisesini bitiren sevgili gençlerimiz Öğretmen yetiştiren bir Yüksekokulu tercih eder ve kazanırsa Milli Eğitim Bakanlığının burslusu olarak mezun oluncaya kadar okutuyoruz”

Okul açılışlarını bitiren Bakan Çelik, başka okulların yapımı için Abdurahman Gazi Lisesinde Protokol imzaladı.Geceyi Van’da geçirecek olan Bakan Çelik yarın saat 12:15 Türk Hava Yolları Uçağı ile Ankara’ya dönecek.