Bakan Çelik medyadan duyarlılık istedi

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Doç. Dr. Hüseyin Çelik, okullardaki şiddet olayları konusunda medyanın daha duyarlı olmasını istedi.

Çelik, ”1. Şiddet ve Okul: Okul ve Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Tedbirler Sempozyumu”nun Conrad Oteli’nde yapılan resepsiyon ve basın toplantısına katıldı. Çelik, okullarda meydana gelen şiddet olayları hakkında haber yapan ve köşe yazısı yazan medya temsilcilerinden duyarlı olmalarını istedi. Bakan Çelik, “Siz bizim beğenmediğiniz yanlarımızı eleştiriyorsunuz. Elbette eleştirebilirsiniz, bu sizin en doğal hakkınız. Ancak medya temsilcileri şunu bilmeli ki, eleştiri hakkı kimsenin tekelinde değildir. Biz de sizin yayınlarınızla ilgili olarak bir problem görüyorsak sizi eleştirebiliriz. Günlerdir ‘x’ dizi televizyonlarda yayınlandıktan sonra mafya babaları ortaya çıktı. Bu bir etkendir. Sebeplerden biri olabilir. Medya şunu bilmeli. O dizileri ben çektirmedim, ben yaptırmadım. O dizilerdeki tipleri ben yaratmadım. A televizyonundan B televizyonuna transfer etmek için milyon dolarları da ben ödemedim. Dolayısıyla özeleştiri yapacak ve eğer bu olayların olmaması için, bitmesi için ciddi bir tavır koyacaksak tam bir seferberlik ruhu içerisinde, hep birlikte yapmalıyız. Ailenin sorumluluğu vardır. Okulun, öğretmenin sorumluluğu vardır. Polisin, yöneticilerin, medyanın sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu hep birlikte paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Çelik, okullarda ve toplumsal olaylarda yaşanan dayak olaylarına da değindi. Çelik, şunları söyledi: “Son yıllarda geçmiş yıllara nazaran azalmasına rağmen, öğrenciler zaman zaman öğretmenlerinden, sonra herhangi bir toplumsal olaya karıştığı zaman yer yer polisten, cezaevine düşerse gardiyandan, askere giderse komutandan dayak yiyor. Bu dayak atma ve yeme bize yakışan bir olay değil. Bunu gündemden ve toplumdan atmak durumundayız ve bunu kabul eden bir tutum içine giremeyiz. Silahlı Kuvvetler bile taşıdıkları silahları birbirlerine karşı değil, yeri geldiği zaman düşmana karşı kullanır. Dolayısıyla eğitim ve şiddet asla yan yana gelmemesi gereken iki kavramdır.”

Bakan Çelik, anne babanın eğitiminden başlamak üzere eğitim yöneticilerinin alacağı tedbirlere kadar birçok uygulamayı başlatacaklarını belirtti. “Toplumumuzdaki bu şiddet, değerler aşınmasından kaynaklanıyor. İlk defa olmuş olaylar değil. Ancak olaylar ilgi odağı olmaya başladıktan sonra başka bir hal aldı. Sanki Türkiye’de ki 60 bin okulda herkes satırla birbirinin boğazını doğruyormuş gibi bir görüntü oluşturuluyor.” diyen Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii ki biz bir öğrencimizin burnunun kanamasını bile istemeyiz. Bu amaçla böyle bir sempozyumun bir buçuk yıl önce hazırlığına başladık. Bizim bütün toplumu eğitmek gibi bir sorumluluğumuz var. Anne baba okullarını yaygınlaştıracağız. Anne ve babaların çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini anlatacağız. Halk eğitim merkezlerimiz bu doğrultuda çalışıyor. Okul Aile Birliği yönetmeliğinde değişiklik yaptık. Veli okul yönetiminde söz sahibi. Veliler okula gelsin çocuklarının durumunu takip etsin.”

Okul çevresindeki internet kafeler ve okul güvenliği konusunda da çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çelik, gerekli tedbirlerin kısa sürede alınacağını sözlerine ekledi. Okulların kamera ile kontrol edilmesi fikrine çok sıcak bakmadığını ifade eden Bakan Çelik “Güvenliği paranoya haline getirirsek yaşantı çekilmez olur. Biri bizi gözetliyor haleti ruhiyesinde eğitim olmaz. 60 bin okulun hepsini kamerayla gözetlemeye kalkarsak 400-500 bin kamera lazım. Bu da kamera sektörünü patlatır.” diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de son günlerde ortaya çıkan bıçaklı ve ölümle sonuçlanan şiddet olaylarıyla ilgili şunları söyledi: “Nahoş olaylar oldu. Ancak il genelinde vahamet boyutunda değil. Geçen yıl bize intikal eden 38 dosya var ve 18 kişi hakkında işlem yapılmış. Bu yıl ise olay sayısı 10’dur. Bundan sonra okul önlerinde tedbirlerimiz yoğunlaşacak, internet kafelerle ilgili tedbir alıyoruz. Çoğunluğu okul önlerine olmak üzere 349 kamera konacak. Tedbirleri alacağız.”

İstanbul’da meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Fatih Can ve Şahin Açık’a rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyen Çelik, bu olayların son olmasını temenni etti.