Bakan Çelik ‘Ögretmen düsmani degilim’

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, ideolojik yaklasimlari egitimciliklerinin önüne geçen bazi insanlar tarafindan “ögretmen düsmani” suçlamasina maruz kalmasini asla kabul edemeyecegini belirtti.

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, ögretmenlerin çalisma saatleri ve ücretleri hakkinda son günlerde basinda yer alan haberlerle ilgili olarak ögretmenlerin elektronik posta adreslerine bir açiklama gönderdi. Çelik, açiklamada TBMM Bütçe Plan Komisyonu’nda Milli Egitim Bakanligi (MEB) bütçesinin görüsülmesi esnasinda, bir muhalefet milletvekilinin, “Ögretmenlerin yilda ortalama 1800 saat derse girdikleri ve bunun karsiligi çok az ücret aldiklarina” iliskin sözleri üzerine, ögretmenlerin bir yilda 36 hafta ders yaptigini, bu 30 saat üzerinden hesaplandiginda ise 1080 saat ettigini aktardigini belirtti.

Ögretmenlerin haftada 15 saat zorunlu olarak, 6 saat de ücret karsiligi derse girdigini ifade ettigini kaydeden Çelik, bu sözlerinin bir gazetede “Ögretmenler 2 gün çalisiyormus” basligi ile yansitildigini anlatti. Çelik, “Ögretmenleri yanlis bilgilendirmek ve tahrik etmekten baska bir amaç tasimadigi gün gibi asikar olan bu baslik, birkaç gün sonra yasadisi gösteri ve yürüyüse hazirlanan bazi sendikalar tarafindan kötüye kullanilmistir” dedi.